ZIEKENVERVOER IN SCHIEDAM Sjef Peereboom J.J. (Jo) Peereboom was een begrip in Schiedam gedurende de periode 1915-1955. Hij werd geboren op 29 maart 1884 als zoon van een koperslager, tevens gasfitter en lantaarnopsteker in Vlaardingen. Na zijn jonge jaren verhuisde Peereboom naar Schiedam, waar hij rond 1915 een fietsenfabriekje opzette. Hij repareerde er behalve fietsen ook allerhande andere zaken die een gebrek vertoonden. Daaruit is een garagebedrijf gegroeid met aanvullend taxi-, luxe- en ziekenvervoer. Dat begon met het kopen van een oude auto - model Landaulet van het merk Frene - in 1906. Het nummerbewijs dat daarvoor op 28 maart 1906 werd afgegeven, was nummer H 762. Oorspronkelijk was de wagen bedoeld als taxi - er was vraag genoeg - en de linnen kap, die met mooi weer open kon, maakte het voertuig prima geschikt om ook als luxe-vervoermiddel te dienen. Al snel bleek dat niet het enige emplooi voor de wagen: er moesten geregeld zieke mensen vervoerd worden. De arts belde dan Peereboom met de vraag of hij een patiënt naar het ziekenhuis kon vervoeren. Dat was niet altijd even makkelijk, want niet zelden moesten de patiënten uit hun huis gedragen worden, bijvoorbeeld als sprake was van botbreuken. Peere boom was dan even inventief als praktisch: met een matras en een kussen was een redelijk comfortabel vervoer gewaarborgd. Een goede oplossing was het natuurlijk niet. Bovendien was het werk nauwelijks alleen te doen. Veel mensen woonden immers op een bovenver dieping en dus was geroutineerde hulp noodzakelijk. Peereboom ging dus op zoek naar een Ziekenvervoer Garage J.J. Peereboom. Dit was de eerste originele ambulance. De foto werd gemaakt voor het Gemeente Ziekenhuis in Schiedam. 4

Scyedam | 2007 | | pagina 4