dak geplaatst en dat functioneerde prima. Bij Hoek-Loos in Schiedam konden we onbeperkt gas laden. 150 Atmosfeer druk voor een afstand van ongeveer 60 kilometer. Intussen was de bemanning aangevuld met een flinke sterke kerel, zwager Klaas Koekoek. Die moest als ver zetstrijder onderduiken en dat kon bij ons zeer gemakkelijk en veilig gebeuren. De Politie en de Orts-Kommandant werkten soepel samen. Goede Ausweisz-bewijzen waren gemakkelijk te krijgen. Sjef en Klaas hebben dan ook ongestoord bij dag en nacht hun diensten aan kunnen bieden, wat zeer op prijs gesteld werd door de doktoren en de ziekenhuizen." In de laatste oorlogsjaren raakte ook het gas op. Peereboom stond - letterlijk stil. Maar in ventief als hij was, maakte hij van twee fietswielen en wat hoekijzers een raamwerk waarop een brancard geplaatst kon worden als aanhanger voor achter een transportfiets. Een zeildoe ken kap met een plastic raam erop en dan maar fietsen. Van hot naar haar. In een witte jas en met een damesfiets ernaast om mee te trekken. De laatste dagen van de oorlog naderen en ook deze 'transport-installatie' werd in beslag genomen. Wat nu weer bedenken? Naar de politie. Die hadden nog een drenkelingenwagen. Een soort brancard met hoge wielen. Deze kar moest voortgeduwd worden. Peereboom kreeg de beschikking over dit 'vervoermiddel' en deed het werk lopend. Weer van hot naar haar. Sjef Peereboom: Soms was je bekaf. We kregen wel extra bonnen voor zogenaamd zwaar werk en eten uit de gaarkeuken, maar dat eten was niet te vreten. Zelfs het paard van Bijersbergen lustte het niet. Het einde van de oorlog was een ramp. Iedereen werd opgepakt. Wij hebben dat niet afgewacht en zijn een paar dagen ondergedoken in het ziekenhuis en hebben daar geholpen bij het verbedden van Ziekenvervoer Garage J.J. Peereboom. Een omgebouwde Plymouth tijdens de Tweede Wereldoorlog met gasinstallatie, augustus 1943. 1

Scyedam | 2007 | | pagina 7