Prins. "Ja zei Arie "maar ik laat 't Hoogheidom geen pluizen aan Uw jas te maken De Koningin ziende dat er wat gebeurde zei "Wat heb je Hendrik Tot zover de brief aan haar nichtje Molly van der Schalk. Verdere Levensloop van Cornelia Magdalena (Corry) Pigeaud Een halfjaar later vertrok Corry Pigeaud naar Tsjechië, dat tot Oostenrijk behoorde. In maart 1915 ging zij mee met een transport van andere Nederlandse verpleegsters naar Oostenrijk. Zij kwam terecht in een weeshuis in Chrudim ten Oosten van Praag. Zij werd geplaatst on der zuster Kist van het Haagse ziekenhuis. Het weeshuis was ingericht voor de opvang van gewonden afkomstig van het front. Chrudim lag niet ver van het front waar de Russen naar het westen oprukten. Zij belegerden Krakau, dat tot Oostenrijk behoorde. Deze stad ligt ten noorden van de Karpathen, waar de Oostenrijkse troepen over de Jablunka pas trokken in een poging het belegerde Krakau te ontzetten. De weersomstandigheden waren er barbaars. De soldaten moesten zich door dikke lagen sneeuw verplaatsen en waren gedwongen ski's te gebruiken. De verpleegsters die in Chrudim werkten kregen in maart 1915 onder meer bevroren voeten te behandelen van soldaten die uit de Karpaten kwamen. Ook was er een geval van cholera, waardoor de verpleegsters 6 dagen het ziekenhuis niet uit mochten gaan. Soms hadden de verpleegsters niets te doen en genoot Corry van de prachtige omgeving en het mooie weer. Maar op 14 mei 1915 had zij geen tijd om te schrijven want de volgende dag kwamen er 300 gewonden. Haar verhalen zijn te lezen in brieven en briefkaarten. Het zijn maar heel summiere verhalen. Veel kon zij niet schrijven, want alle uitgaande post werd door de Oostenrijkers opengemaakt en gecensureerd. Wanneer er te veel in stond over de oorlog verdwenen de brieven in de papierbak. Corry Pigeaud keerde 1 juni 1915 terug naar Nederland. Zij heeft tot haar overlijden op 9 november 1931 in Den Haag gewoond. Van Corry Pigeaud is verder niet veel bekend. Uit de gevonden brieven en briefkaarten blijkt dat zij een avontuurlijke, ondernemende en charismatische dame is geweest, die veel voor haar medemens heeft gedaan. Men kan zich afvragen of haar levensloop een reactie was op de levensstijl, die door haar directe familie in Schiedam werd gevoerd. NOTEN: 1L.Slager, Enkele achtergronden en bijzonderheden over hugenoten, http://members.chello.nla. w.slager/html/hugenot.html. 2. De genealogische gegevens van de familie Pigeaud zijn ontleend aan Nederlandsch Patriciaat, deel 35, 1949. 3. Meerderjarigheidsverklaring (venice actatisJan Carel Schoorn, 1756. Familie-archief Van der Schalk, inv.nr. 55. 4. Notitieboekje Jan Carel Schoom, 1764-1777. Familie-archief Van der Schalk, inv.nr.135. 5. Lijst van curatoren Latijnse School. Gemeentearchief Schiedam, archiefnummer 054. 6. Gemeentearchief Schiedam, Notarisarchief, inv.nr. 274. 7. Boedelbeschrijving nalatenschap Cornelis Guarneris Schoom, 1856. Familie-archief van der Schalk, inv.nr. 18. 8. Ingekomen brieven bij H.A.C. vander Schalk-Pigeaud 1928, Familie-archief van der Schalk, inv.nr. 200. 9. Willem Anthony Paap, Toneelstuk: Een gracht-idylle (1908). 10. Brieven ingekomen bij A.J.C.P. van der Schalk, Familie-archief Van der Schalk, inv.nr. 395. 11Ibidem. 108

Scyedam | 2007 | | pagina 12