WINKELWEEK RECLAME FA. G. V. D. HEI!DEN EEN WINKELIERSACTIE IN 1934 Wim Snikkers De mondiale economische crisis van de jaren dertig kwam ook in Schiedam hard aan. De scheepvaart en daardoor ook de scheepsbouw en -reparatie, had het zwaar te verduren en juist met déze bedrijfstak was de stad sinds een aantal decennia steeds meer betrokken ge raakt. In het topjaar 1929 werkten in Schiedam 7.700 mensen in de scheepsbouw, in 1933 waren er dat nog slechts ongeveer 1.700. De jenevergerelateerde industrie was al lang - en sinds de Eerste Wereldoorlog in versneld tempo - achteruit gegaan. In Schiedam heerste grote werkloosheid en er was weinig koopkracht. In 1934 had Schiedam 61.000 inwoners en er waren ongeveer 5.700 mensen zonder werk. Schiedam had nog een nadeel en dit geldt eigenlijk nog steeds. De nabijheid van een veel grotere stad en de gemakkelijke bereikbaarheid daarvan. Dit is ook de reden dat het winkel bestand hier misschien wat anders is dan qua inwonertal vergelijkbare steden, waarbij de bevolkingssamenstelling natuurlijk ook een rol speelt. Een organisatie die wat goeds belooft Om de mensen te bewegen om hun geld in Schiedam te besteden besloten enkele winkeliers om gezamenlijk in actie te komen. Er komt van 13 tot 18 oktober 1934 een week, waarin het publiek in een heel prettige sfeer haar inkopen kan doen. Een week van licht en kleur", schreef de Schiedamsche Courant en ook: Een organisatie die wat goeds belooft". Het is opvallend hoeveel aandacht de krant aan dit evenement besteedde. En hoe uitgebreid de sprekers op de vergaderingen van het actiecomité worden geciteerd. Want er is natuurlijk een actiecomité, dat regelmatig vergadert in Musis Sacrum. Het initiatief is ontstaan bij een groep winkeliers van Hoogstraat, Korte Dam, Markt en Dam. Zij noemen zich Hokodama' en de voorzitter, A. van Duinhoven legt op 3 oktober in Musis Sacrum de aanwezige middenstan ders nog eens uit wat de plannen zijn en wat de achtergrond is van de actie. Hij haalt er van alles bij: Daarentegen moet de arbeider niet denken dat de middenstan der de steunpilaar van het ka pitalisme is. Integendeel, beide groepen moeten beseffen, dat zij samen deze moeilijke tijden moe ten doorworstelen." Er komt een bonnenstelsel, waar voor de officier van justitie toe stemming heeft verleend, maar men wacht nog op toestemming van de minister omdat het totaal bedrag van de te winnen prijzen meer dan honderd gulden is. Het is een ongelooflijk ingewikkeld 109 Bij aankoop van: Fi. I.— Bal Fl. 2.50: ÈVJodern Shantung Kleedje FI. 5.00SSaapkars-serltleesd Stoffen - Bebe-Artikelen Manufacturen BOTERSTRAAT SCHIEDAM De firma G. v.d. Heijden geeft inspirerende kado 's weg bij 'grote'aankopen. Voor besteding van Hfl. 2,50 ontvangt de klant een 'modern shantung kleedjeWie niet van modernitei ten houdt, krijgt al bij besteding van een gulden een strandbal. Of er moet nog dieper in de buidel worden getast voor een slaapkamerkleed.

Scyedam | 2007 | | pagina 13