EEN BIJZONDER HUWELIJKSGEDICHT Naar aanleiding van het artikel De vereniging met de lange naamn reageerde de heer Jan G. Koning met wat familieachtergronden van de in het stuk genoemde opzichter, M(ichiel) van Waart. Van Waart is een neef van de vader van Cornelia van Waart. Hij woonde van circa 1877 tot aan zijn dood in 1892 in het Nieuwsticht. Cornelia van Waart en haar echtge noot Herman Koning woonden vanaf 1869 aan het Nieuwsticht op nummer C358-83. In het Nieuwsticht op nummer Cl58 werd in 1876 Jan Koning geboren, de grootvader van de hier boven genoemde heer Jan G. Koning. Herman Koning was mandenmaker bij de glasfabriek aan de Buitenhavenweg, tot hij rond 1879 caféhouder van Café 'De Unie' werd. Tussen 1900 en 1905 wordt het café overgedragen aan een volgende eigenaar. Ter ere van het 12'/2-jarig huwelijksfeest van Cornelia en Herman Koning wordt in 'De Unie' door Adrianus van Waart het volgende lied ten beste gegeven: HUWELIJKSGEDICHT Een lange man een korte vrouw, Gingen in 69 naar de trouw.1 Zij droegen saam het huwelijkskruis En hoorden lang in 't Nieuwsticht thuis Hij kreeg vast werk, op de blazerij3 Daarmee was Keetje, O! zoo blij. Op 5 december van ieder jaar, Dan had het vrouwtje steeds wat klaar. Op oude jaar, als hij verjaart, Dan speelde men lang in 't Nieuwsticht kaart. Het duurde wel, zeven lange jaren, Eer dat zij met hun drieën waren.* De jongen groeide, voordelig op, En kreeg van V zuigen een dikken kop. Zijn naam is Jan, zijn haar is blond, En hij is gewoonlijk zeer gezond. 't Is nu alweer een jaar of twee, Dat ze wonen in dit café.3 Maar wat is nu, alweer een kruis, Zij kunnen samen nooit van huis. Veel menschen komen 's Avonds hier, En drinken een lekker glaasje bier. 't Is nu familie, al wat gezet, Die drinken veelMaar betalen niet! 't Is nu geleên, 12 'A jaar, Dat 't paartje stond voor 't trouwaltaar. Eet nu en drink, zoveel ge kunt, Het wordt je allen wel gegund. Bruidegom en Bruid, Gezegend paar, Leef langer nog dan 100 jaar. Drink jullie nu je glas maar uit, Op 't geluk van Bruidegom en Bruid. Zeg jullie maar. Dat 'k je heb staan ver velen Het kan me toch geen blschelen. Schiedam 16 december 1881 A. van Waart6 NOTEN: 1. Zie: Scyedam, Jaargang 33 nummer 3 (augustus 2007), pagina's 70-77 2. Hier wordt 16 juni 1869 bedoeld. 3. Hij werd mandenmaker bij de Glasfabriek. 4. Zoon Jan werd geboren op 13 juni 1876. 5. Bedoeld wordt het thans nog bestaande Café de Unie. 6. Adrianus van Waart. 114

Scyedam | 2007 | | pagina 18