geeft die het gevoel van een ware pelgrim wanneer alle ramen al lezende 'bekeken' worden. De uitgave is voorzien van 193 prachtige kleurenfoto's en een heldere uitleg. Voor dit boek werkte Rosier nauw samen met Henk van Kooy, glasschilder te Delfshaven. In de basiliek zijn op dit moment zeven verschillende glasschilderstijlen te onder scheiden. Hierdoor zou de basiliek gezien kunnen worden als een museum van de glasschilderkunst. Van Kooy zette Rosier op het juiste spoor toen bleek dat het ven ster boven de zuidelijke toegangsdeur in de westgevel lastig te dateren was en niet in de kronieken van de basiliek terug te vinden was. Het leek wel een venster van Jan Toorop volgens de glasschilder. Deze aanwijzing zette tot verder onderzoek aan. Naar men mag aannemen is het Raymond van Bergen geweest, die de schilderingen aanbracht. Toen hij lid werd van de Do minicaner Orde nam hij de kloosternaam Raymundus aan. Een aantal kerken heeft hij voorzien van zijn kunstwerken. Naar alle waarschijnlijkheid had ook de Domi nicaner Orde hem in Schiedam een op dracht gegeven. De basiliek werd name lijk door de Dominicanen 'bewoond'. Een bijzonder gegeven dat tijdens het on derzoek naar voren kwam is het feit dat de vensters in alle gevallen door de pa rochianen zijn geschonken. Ook het raam dat op 22 april 2007 werd onthuld, is door een niet met name genoemde weldoener geschonken aan de parochie. Het eerste raam werd geschonken door een moe der wiens zoon tot de Dominicanen was toegetreden, maar vroegtijdig overleed. Deze dame schonk de kerk het altaar in de Heilig Hartkapel en de twee gebrand schilderde glazen aan weerszijden van de as. Op 16 maart 1881 werd het geheel in gebruik genomen. 116 .-I LO^A^/ovA Het nieuwe Liduina-venster uit 2006.

Scyedam | 2007 | | pagina 20