De vensters in de Liduina-kapel Zoals reeds aangegeven is de Basiliek voorzien van tal van gebrandschilder de vensters. Ook in de Liduina-kapel bevinden zich er een aantal. Paus Leo XIII keurde in 1890 de liturgische vie ring van Liduina goed en dit gaf een golf van vreugde en dankbaarheid in Schiedam. Deze vreugde werd geuit door de noordelijke koor-kapel tot Li duina-kapel te wijden. De heer L. Peeters uit Antwerpen, die al eerder betrokken was bij de beeld houwwerken in de kerk, vervaardigde het beeld van Liduina die door een engel een lelie krijgt aangeboden. De kronieken van de parochie vermel den dat het beeld en de vensters al in datzelfde jaar geplaatst werden. Daar bleef het echter niet bij. De kronieken melden tevens dat een vrouwelijke pa rochiaan het raam van de Heilige Liduina..." schonk. Het gebrandschilderde glas in de pastorie De Basiliek werd in 1881 in gebruik genomen. Op 20 november 1896 werd de parochie zelfstandig en werd ook de kerk een parochiekerk met eigen 'bedienaars'. Pater Langewen werd de eerste pastoor van de parochie. Naast hem waren er nog twee kapelaans en een inwonende dienstbode. Meteen na de installatie betrok Pastoor Lan gewen en een kapelaan een tijdelijke woonplaats bij de kerk. De derde pater en de dienstbode woonden tijdelijk el- 121 Afbeeldingen hiernaast: de vensters in de Liduina-kapel. De foto boven toont het on derste register met de 15-jarige Liduina die zojuist is gevallen op het ijs. Het middenre- gister van hetzelfde raam (foto onder) toont Liduina in haar ziekbed. Uiteindelijk leefde zij nog slechts van de Heilige Communie.

Scyedam | 2007 | | pagina 25