IN MEMORIAM CEES VAN DER GEER (25-11-1931 - 22-08-2007) Op 22 augustus 2007 overleed Cees van der Geer. Hij was samen met Frans Geerdes (t) en Ria Janse in 1975 één van de oprichters van de Historische Vereniging Schiedam. Hij was bestuurs lid van 1975 tot 1984. Van 1979 tot 1982 was hij voorzitter van de vereniging. Als initiator van het blad Scyedam was hij hoofdredacteur van 1975 tot 1981, waarna hij zich als redactielid nog voor het blad inspande tot 1984. Op 29 april 1984 werd hem het erelidmaatschap van de Histo rische Vereniging Schiedam toegekend. In de jaren dat Cees niet meer actief was als verenigingslid, bleef hij het bestuur kritisch-belang- stellend volgen. Architectuur-liefhebber Van der Geer zorgde er met het boek Eenige versiering zou echter wel gewenst zijn' voor, dat de Schiedamse architect Piet Sanders Sr. de aandacht kreeg die hij verdiende. In dat boek blijkt bij uitstek de stijl van Cees van der Geer: prachtig gekozen woorden en mooie zinnen, een stijl die ook door de lezers van de Haagsche Courant, Trouw, De Volkskrant en Kunstbeeld waarvoor Cees vele kunstkritieken schreef, werd gewaardeerd. Want een kunstliefhebber: dat was Van der Geer ook. Goed kijken was daarbij altijd de boodschap. Daarnaast had hij een grote plaats in zijn hart voor de historische collectie die de stad Schiedam rijk is. Hij heeft steeds geijverd om deze collectie ook een plek in de stad - in het Stedelijk Museum - te geven. Soms waren daarover woorden van kritiek, maar Cees bleef regelmatig bezoeker en vriend van het museum. Getuige de ruim tweehonderd kunstwerken die Cees in de loop van jaren aan het museum schonk. Cees werd in Schiedam bekender in het midden van de jaren zestig van de vorige eeuw, toen hij vanuit het onderwijs de overstap maakte naar de kunsthandel/galerie voor hedendaagse kunst. Aanvankelijk met anderen werd hij galeriehouder van een expositieruimte. Eerst was die geves tigd in een pand aan de Buitenhavenweg met de naam Galerie Punt 4 en later, in oktober 1969, aan de Rotterdamsedijk 319a, voor wat oudere Schiedammers, in de 'put' bij de Oosterkerk. De galerie was één van de eerst bekende, zo niet de eerste, galerie in Schiedam. Burgemeester Roelfsema liet in ieder geval in het Rotterdamsch Nieuwsblad van 24 december 1966 opteke nen: Galerie Punt Vier is een klaproos die op ruïnes bloeit.". Dit ondanks het feit dat ook Cees, samen met anderen, lijnrecht tegenover Roelfsema stond waar het ging om de saneringsplannen voor de binnenstad van Schiedam. Op 1 juli 1969 trad Van der Geer in dienst bij de Rotterdamse Kunst Stichting. Hij legde zijn werkzaamheden als galeriehouder neer. Als medewerker van de Kunststichting organiseerde hij vervolgens talrijke tentoonstellingen in De Doelen, Kunstzaal Zuid, het Lijnbaancentrum en in Galerie Westersingel 8. Daarmee hield zijn betrokkenheid met Schiedam echter niet op. Hij publiceerde nog verschillende malen over Schiedamse onderwerpen, of leverde daaraan zijn bij drage. Daarnaast heeft hij bijgedragen aan de totstandkoming van diverse tentoonstellingen in ht Stedelijk Museum Schiedam, of de daarbij behorende tentoonstellingscatalogi. Hij was lid van de Aankoopcommissie van het Museum, evenals van de Welstandscommissie van de gemeente, het bestuur van de Schiedamse Gemeenschap en enige jaren geleden van Stichting Opbouw Schiedam waarvoor hij vanuit zijn kennis over de stad was aangezocht. Zelfs uit deze onvolledige opsomming blijkt dat Cees van der Geer, in een periode van ruim veertig jaar voortdurend op de terreinen van de hedendaagse beeldende kunst, de daarbij horende kunstenaars, de kunsthistorie en de cultuur-historie nadrukkelijk aanwezig was in Schiedam. Zijn geboortestad heeft door de tijd heen rijkelijk kunnen en mogen profiteren van zijn kennis, ervaring en inzicht. Cees is steeds 'begeesterd' geweest van zijn stad en stak veel van zijn vrije tijd in zijn bijdrage aan het welzijn van de stad en zijn bewoners in het algemeen, en de kunst en cultuur in het bijzonder. Een bijzonder mens heeft ons verlaten.

Scyedam | 2007 | | pagina 31