REDACTIONEEL Het bijzondere zit soms in heel kleine dingen. Dat blijkt ook weer in deze uitgave van Scyedam. Een klein deel van het familie-archief van de familie Van der Schalk bevat gegevens over de eraan verwante families Pigeaud. Maas en Schoorn. Jan Dirkzwager legt in een artikel over deze families die verbanden bloot. Naast een waardevolle aan vulling op de uitgebreid gedocumenteerde genealogie van de familie Van der Schalk, biedt het artikel bovendien een korte levensgeschiedenis van Coriy Pigeaud, die onder andere werkzaam is geweest als verpleegster gedurende de Eerste Wereldoorlog en aan familieleden vanuit Chru- dirrt ansichtkaarten verzond. Kleine advertenties en afbeeldingen in oude kranten wa ren voor Wim Snikkers aanleiding om de winkeliersver enigingen in Schiedam gedurende de crisisjaren onder de loep te nemen. Met winkelweken en groots uitpakken werden potentiële klanten ingepakt. Dat was althans de hoop. Café de Unie had op 16 december 1881 zeker geen gebrek aan klandizie. Het was toen podium voor een door Adri- anus van Waart ten gehore gebracht huwelijksgedicht, ter ere van de twaalf-en-een-half-jarige bruiloft van Cornelia en Herman Koning. Jan G. Koning zond het in naar aan leiding van een artikel over hetNieuwsticht" in een vorige Scyedam. Het verband tussen gedicht en 'Nieuwsticht' zit - eveneens - in een detail. Monique den Ouden bespreekt uitgebreid de glas-in-lood- ramen van de Liduinabasiliek en de vervaardiging ervan door Henk van Kooy. Dat alles naar aanleiding van een eerder dit jaar verschenen publicatie over deze vensters. Juist in de details zijn deze kunstwerken meer dan de moeite van het bekijken waard - in kleur het liefst. 22 augustus 2007 overleed Cees van der Geer - één van de oprichters van de Historische Vereniging Schiedam en initiator van het blad Scyedam. In een In Memoriam wordt stilgestaan bij zijn onuitputtelijke inzet voor en be trokkenheid bij historisch en artistiek Schiedam. Een bij zonder mens is van ons heengegaan.

Scyedam | 2007 | | pagina 3