meer in de productie van bier. Vrijwel uit het niets schiep hij de brouwerij Griffioen, die aan het einde van de negentiende eeuw tot de grootste van Zuid-Holland ging behoren. Enkele zonen hebben een opleiding in Duitsland tot bierbrouwer gevolgd. Zo ook zijn zoon Jan Margarethus Jr.. Jan Margarethus Sr. zal weinig moeite met het huwelijk van deze zoon met Helena Anto- nia Pigeaud hebben gehad. Dit was niet van zelfsprekend want Jan Margarethus Sr. was niet iemand waar je gemakkelijk om heen kon. Hij was zeer autoritair en schiep daardoor contrasten. Terwijl hij zijn zoon Jan Margarethus met instemming zag trouwen met Helena Antonia Cornelia Pigeaud, weigerde hij toestemming te geven voor het huwelijk van zijn dochter Joanna Francina Benjamina met Jan Daniel Pigeaud, de jongere broer van Helena. Hij vond de betrekking van de schoonzoon in spe, die klerk bij een bank was, te min om zijn dochter te kunnen onderhouden in de staat die zij gewend was. Maar het jonge paar liet zich door de weigering niet uit het veld slaan en trouwde enkele maanden na zijn overlijden in 1903. De affaire was voor Willem Anthony Paap, echtgenoot van een oudere dochter van Jan Margarethus Sr., aanleiding een toneelstuk te schrijven.' Zijn oudste zoon, Jan Margarethus Petrus Couwenburg van der Schalk (1860-1924), be stemd om in de bedrijven van Van der Schalk medefirmant te worden hield er een geheel eigen manier van omgang in het maatschappelijke verkeer op na, die in het geheel niet paste in de solide wijze van leven van de familie Van der Schalk. Het was het zwarte schaap van de familie. Cornelia Magdalena, de oudere zuster van Jan Daniel Pigeaud heeft de affaires van nabij meegemaakt en dit zal zeker invloed op haar loopbaan hebben gehad. 104 Corry Pigeaud als verpleegster in Chrudim, Oostenrijk-Hongarije (tegenwoodig is dit Tsjechië). Zij is de dame in wit verpleegsterskostuum links op de foto. Zij geeft iets aan een meisje dat in het laborato rium werkt. Op de voorgrond Zuster Kleybeuker. (Foto uit bezit J.M. Dirkzwager).

Scyedam | 2007 | | pagina 8