DOOR GRONDBEZIT IN KETHELANNO 1832 Frans I. Rip In de familie Rip wordt een gevelsteen bewaard, gelegd door voorouder Willem C. Rip. Willem Comelis Rip (Kethel, 22 januari 1775 - 2 januari 1820) was de oudste zoon van Comelis Willem Rip (Kethel, 5 maart 1752 - 15 maart 1830) en Adriana Jans Rodenburg, zijn eerste echtgenote (Overschie, 14 september 1749 - Vlaardingen, 16 januari 1784), met wie hij op 8 april 1774 in Overschie was getrouwd. Comelis W. trouwde opnieuw op 19 augustus 1785 te Vlaardingen met Neeltje Hendricks van der Helm, en ten slotte op 17 februari 1805 te Kethel met Jacoba Komelis van der Loo (Kethel, 2 januari 1780 - 5 maart 1850). Zij was de 1 jaar oudere zuster van de vrouw van zijn zoon. Willem C. Rip, de steenlegger, trouwde rond 1800 met Maria Komelis van der Loo (Kethel, 24 december 1780 - 3 augustus 1859). Ze kregen 5 of 6 kinderen en hun oudste zoon was Comelis Wz Rip (Kethel, 9 december 1802 - 7 februari 1870). De steen werd gelegd in 1786 bij de nieuwbouw van een boerderij aan de Vlaardingseweg in het toenmalige ambacht Kethel, ten noordwesten van de stad Schiedam. De steen kwam vrij bij het slopen van de gebouwen ruim tweehonderd jaar later, rond 1990. De Vlaardingseweg liep van het dorp Kethel in zuidwestelijke richting naar Vlaardingen toe. Vandaag de dag bestaat alleen nog een stukje bij het dorp Kethel, de rest is verdwenen onder de nieuwbouw van Schiedam. Ook de gemeente Kethel bestaat niet meer. Het grondgebied werd per 1 augustus 1941 verdeeld over de gemeenten Schiedam en Rotterdam (zie: Janssen, 1992, p. 15). HISTORISCH ONDERZOEK MET NIEUWE TECHNIEKEN 10 Sinds de introductie van de personal computer is er veel veranderd. In het dagelijkse leven en werken is hij al haast niet meer weg te denken. De laatste decennia wordt de computer - middels daarvoor geschreven programmatuur - ook steeds nadrukkelijke ingezet op het terrein van de cartografie en geografie. Misschien zijn de navigatiesystemen voor in de auto nog wel het meest bekende voorbeeld: de automobilist typt een adres in en een computer vertelt hem, hoe hij moet rijden om zijn bestemming te bereiken. Een ander zeer bekend voorbeeld is Google Earth: een programma waarmee zittend achter de computer de aarde kan worden verkend en waar zelfs op sommige locaties al steden en gebouwen driedimensionaal kunnen worden bekeken. Het inzetten van de computer en Geografische Informatie Systemen, of kortweg GIS biedt ook in historisch onderzoek vele mogelijkheden. Alles heeft een ruimtelijke component. Alles gebeurt immers ergens. Door niet alleen kaartmateriaal, maar ook allerlei andere gegevens (in databases) via een GIS te beschouwen en te analyseren, kunnen verbanden gelegd worden (visueel of door de computer eraan te laten rekenen) die anders moeilijk te leggen waren geweest. Het oudste voorbeeld van analyse door een ruimtelijke benadering van gebeurtenissen en het moment waarop zij plaatsvinden is het herleiden van de locatie van de waterput in London, van waaruit in de 19de eeuw een cholera-epidemie uitbrak. Dat was het werk van een Engelse arts, John Snow, in 1854. In het hier gepubliceerde artikel is de auteur aan de slag gegaan met het grondbezit in Kethel in 1832. Historisch onderzoek heeft er een krachtig en prachtig stuk gereedschap bij gekregen.

Scyedam | 2008 | | pagina 10