A J Nieuwsgierigheid naar de precieze ligging van de boerderij aan de Vlaardingseweg, en de ligging van het bijbehorende land, was aanleiding om gebruik te maken van de via internet beschikbare kadastrale minuutplans uit 1832. Dat zijn karteringen op schaal 1:2500 van de percelen en hun eigenaars in die tijd. Door de afzonderlijke minuutplans tot een geheel samen te brengen, wordt van alle percelen duidelijk waar ze toen lagen. In combinatie met de bijbehorende Originele Aanwijzende Tafels (OAT), de beschrijvende tabellen, wordt dan ook duidelijk wie de eigenaar was en hoe de percelen werden gebruikt. Daartoe werden de acht Kethel- se minuutplans uit 1832 gevecto- ri seerd. /eg maar: overgetrokken met de computer, met behulp van het GIS-programma Arc View van ESRI. Daarnaast zijn een aantal kolommen uit de OAT tabellen in een database overgezet, zoals perceelsnummer, naam van de eigenaar en de gebruiksvorm. Vervolgens is elk gevectoriseerd perceel gekoppeld aan die databasetabel via het perceelsnummer. Een probleem bij de samenstelling van één kaart is dat van de nauwkeurigheid. Er is gebruik gemaakt van gescande kaartbeelden (dus afbeeldingen, opgebouwd uit vierkante pixels, die in het terrein circa 60x60cm vertegenwoordigen) als basis voor te reconstrueren perceelsgrenzen. Daardoor is een onnauwkeurigheid geïntroduceerd. Met de Kadastrale Minuut als voorbeeld moest steeds worden beslist waar de lijnen startten, eindigden en waar ze op elkaar aansloten. Dat leverde verschillen met het origineel op. Het gevolg daarvan is dat de berekening van de oppervlaktes van de digitale percelen getallen oplevert, die meestal niet precies overeenstemmen met de oppervlakte van het perceel zoals aangegeven in de OAT. Voornamelijk in het dorp Kethel was het soms lastig om alle details van de aangegeven bebouwing te onderscheiden. De vorm van de bebouwing is in de reconstructie dan ook niet overal betrouwbaar, en kan beter als symbool worden beschouwd dan als precieze weergave van de gebouwvormen destijds. Een vergelijking voor enkele percelen van de OAT oppervlaktes en de berekende oppervlaktes geeft van die afwijking een indruk: Grondgebied Kethel en Spaland 1832 11 Rotterdam Vlaardingen Schiedam N 0 250 500 1.000 1.500 2 ooo 2.500 Gemeente Kethel Grondgebied van Kethel en Spaland in 1832 (Afb. Frans Rip) De boerderij aan de Vlaar dingseweg, zoals afgebeeld op minuutplan sectie C blad 3.

Scyedam | 2008 | | pagina 11