onder onze medeburgers, die zich niet ver van hunne woonplaatsen verwijderen kunnen. Wat men hun door de gedeeltelijke bebouwing en vernietiging der Plantage ontnemen zou, is niet te vergoeden; vooral wanneer de toegang naar de het overgebleven deel dier wandelplaats, veelal door een troep lustige, schalkse, spottende, flinke jongens bezet wordt, wier ontmoeting onze ouden en zwakken om goede redenen op hunne wandelingen echter niet verlangen kunnen. In 1868, het jaar vóórdat de HBS werd geopend, kende Schiedam een 'burgerschool', twee tussenscholen en twee armenscholen. Er was nog een openbare school, tevens ulo voor meisjes. De gemeente subsidieerde voor een bedrag van in totaal 1.650,= twee bijzondere scholen, tevens mulo voor jongens, die van W.L. Combé en C.F. Koch. Er was ook zo'n school voor meisjes. En er was een bijzondere lagere school voor jongens en meisjes. Verder waren er de gemeente tekenschool, de Latijnse School en de Vormschool. Op deze school werden de hulponderwijzers opgeleid. De directeur (P. Sanders) en de 'leermeesters' waren bijna allemaal hoofdonderwijzer op de diverse lagere scholen. De gemeente tekenschool en de scholen van Koch en Combé werden opgeheven en deze beide heren werden leraar aan de nieuwe HBS. Vanaf 1818 werden aan de aloude Latijnse School ook de wiskundige vakken gedoceerd. Sinds 1859 was het J. Steynis die dit verzorgde tot hij in februari 1868 tot directeur van de HBS werd benoemd. Het gebouw van de HBS, ontworpen door gemeente architect Van Erpel, werd op 3 mei 1869 nabij de ruïne geopend. In 1870 werd ook de Latijnse School in een der lokalen ondergebracht. Een rol heeft daarbij ook gespeeld dat de rector, dr. G.C. Brillenburg in 1869 plotseling was overleden. Het inwonen kon makkelijk, gezien het geringe aantal leerlingen en voortaan kregen zij samen met de HBS'ers ook les in de levende talen. Daartoe werd het lesgeld verhoogd tot zestig gulden per jaar. De HBS vroeg 45,=, (in 1874 werd dit eveneens 60,=) maar in bijzondere gevallen 21 Het gebouw zoals het er bij de opening uitzag. (Foto: "Tachtig jaar HBS - 1869-1949 pag. 18).

Scyedam | 2008 | | pagina 21