kon deze school ook gratis zijn. De inwoning heeft geduurd tot 1879 toen de Latijnse School op het Oude Kerkhof als gymnasium werd voortgezet. Want krachtens een nieuwe wet zou oude Latijnse School het recht verliezen voor de universiteit op te leiden. Dit zou worden overgenomen door het gymnasium met een veel breder programma. Na hevige discussies, in en buiten de Raad, wist burgemeester RJ. van Dijk van Matenesse het voorstel tot oprichting er door te krijgen. Want zou men voor nog geen tien leerlingen wel al die kosten maken? De HBS in de beginjaren De school begint in met 21 leerlingen in 1869. In het cursusjaar 1869/'70 waren dat er 36: zevenentwintig in de eerste, acht in de tweede en één in de derde klasse. De laatste werd echter al spoedig wegens 'onvoegzaam' gedrag verwijderd. Men had ook nog twaalf toehoorders van bepaalde lessen. In 1870 al werd besloten de cursus vijfjarig te maken (oorspronkelijk was deze driejarig). In 1878 kwam voor de hoogste twee klassen een splitsing in 'handelsonderwijs' (met o.a. meer talen) en in meer 'wetenschappelijk' (=gewoon) onderwijs. Vier jaar eerder had de Raad een soortgelijk voorstel verworpen. Overigens werd in 1895 deze splitsing weer ongedaan gemaakt. In 1883 verwierp de Raad een belangrijk voorstel van de directeur der HBS en de Commissie van Toezicht: het toelaten van meisjes. Maar de HBS leraar Koch liet zich een jaar later niet ontmoedigen. Hij vroeg persoonlijk aan de Raad toestemming om zijn dochter toe te laten. Nu lukte het wel, met één stem meerderheid de Raad te overtuigen. In het nieuwe cursusjaar slaagden zes meisjes voor het toelatingsexamen. In 1889 slaagde van deze groep mejuffrouw P.H. Loncq als eerste voor haar eindexamen. Leraren aan de HBS in 1874 J. Steynis Gz. Directeur, Wis-, Natuur-, Werktuigkunde en Kosmographie Dr. N.M. Kam Wiskunde en Kosmographie Ir. C.A. Scheltema Wiskunde, J. van der Bruijn Wiskunde Technologie en Rechtlijnig Tekenen Dr. P.A. Bozon Scheikunde, Natuurlijke Historie en Warenkennis A.E.J. Holweda Geschiedenis en Aardrijkskunde Mr. B.C.J. Loder Staatshuishoudkunde, Statistiek en Staatsinrichting W.L. Combé Nederlandse en Engelse Taal- en Letterkunde C.F. Koch Franse en Hoogduitse Taal- en Letterkunde J.C. Mensing Boekhouden en Handelsrekenen G. Gips Az. Handtekenen J. Tuinenburg Gymnastiek J. Steynis Gzn De eerste directeur van de HBS was J. Steynis. Gzn. (Afbeelding uit: "Tachtig jaar HBS - 1869-1949 pag. 17). 22

Scyedam | 2008 | | pagina 22