De Maasbode geeft op 29 september eveneens commentaar op het stuk van Kimmijser, die met name wordt genoemd en wiens stuk wordt geciteerd en in de Schiedamsche Courant komt daar weer een reactie op (red.: zie het kader hieronder). Mijnheer de redacteur, Het moet voor de heer D. Kimmijser een ware voldoening zijn, dat hem reeds een schoolautoriteit ter zijde gesprongen is, bij name de redacteur van de Maasbode, die bovendien acte heeft voor "gewoon lager". Meesterlijk is de toon waarop de "Schiedamse Hogere Burgers", de knapen bestraft worden, door de maar al te weinig bekende satyr van Rotterdam. Heb de goedheid, mijnheer de redacteur, een en ander onder de ogen dier 'knapen' te brengen. (Hierna volgt het citaat uit de Maasbode). "Dat de HBS -zo spreekt de redacteur met de verpletterende en beschaafde taal, de Maasbode eigen- ene mislukte onderneming is, zo moet iedereen toegeven, die met de officiële stukken in de hand en door de ondervinding geleerd, weet dat de examinatoren jammeren en klagen over de domheid der leerlingen, die een eindexamen afleggen en de jongelui in de koffiehuizen en aan het biljard een toon aanslaan, die allerminst aan goed ontwikkelde knapen doet denken. Dat de Schiedamse Hogere burgers van geen beter allooi zijn dan hunne kornuiten in andere plaatsen, bewijzen zij door het volgend versje dat zij gisteren in de Schiedamsche Courant aan het adres van de heer Kimmijser zonden: Antwoord op het ingezonden stuk van de heer D. Kimmijser. When eine Schut'dem Kenner nicht gefdlt, So kann sie freilich nicht viel geben; Doch wenn sie schon des Narren Lob erhalt, So wird es Zeit Sie auf zu heben. Naar Gellert Enige leerlingen van de H.B.S. De kwajongens noemen de heer Kimmijser, die op beschaafde (sic!) wijze zijn oordeel over de HBS uitsprak, eendwaas, en zulke jongens moeten bij voorkeur op de kantoren geplaatst worden, zulke windbuilen moeten daar zelfs huisvaders verdringen. Ene zaak is bij dat alles gelukkig. Met welke perfide middeltjes de NRC de hogere burgers ook vooruit tracht te helpen, het eigenbelang zal zelfs liberale patroons beletten de plaatsen van geroutineerde huisvaders geroutineerde huisvaders, in deze droevige dagen van liberalisme een schaars artikel!- (de gecursiveerde toevoeging stond niet in de Maasbode) af te staan aan knapen waarvan men zeggen moet: veel geschreeuw en weinig wol. D.V. 25

Scyedam | 2008 | | pagina 25