toelatingsexamen. De school bleef relatief klein in omvang. In 1879 bijvoorbeeld telde de HBS in totaal 58 leerlingen, hiervan in de eerste klas 19, in de tweede: 19, derde: 10, vierde: 8. In de vijfde: twee, die ook allebei voor het eindexamen slaagden. Op het eind van het jaar werd slechts ongeveer de helft van de leerlingen bevorderd naar een hogere klas. Er zal ongetwijfeld veel schooluitval hebben plaats gevonden. Op 9 maart 1890 overleed op 72-jarige leeftijd de heer J. Steynis, die vanaf de oprichting de HBS had geleid. De school begon zich ook meer te ontwikkelen tot een toelatingsschool voor de universiteit. Al in 1879 ging J. A.L. Roos, één van de twee geslaagden van dat jaar studeren aan de Polytechnische School (voorganger van de Technische Universiteit) te Delft. Veel HBS'ers, vooral uit kringen waar studeren geen traditie is, gingen naar de Polytechnische School. Men beweert wel eens dat het feit dat Nederland internationaal zo'n goede indruk maakte op wetenschappelijk gebied (veel Nobelprijswinnaars) te danken is aan de HBS. Er vonden in het begin van de 20ste eeuw enkele belangrijke veranderingen op onderwijsgebied plaats. Allereerst werd de algemene leerplicht in 1900 ingevoerd. In de loop van de jaren werd de leerplichtleeftijd een paar maal verhoogd. Het merkwaardige onderscheid tussen inkomsten gerelateerde scholen werd (althans officieel) afgeschaft. Alle basisonderwijs werd gewoon lager onderwijs (glo), met zes klassen. De mulo werd vervolgonderwijs, aansluitend op zes klassen lagere school. Het was nog wat gedifferentieerder, maar dat valt buiten het kader van dit artikel. In 1919 ging, tot veler opluchting, de school over van de gemeente naar het rijk. Al in 1901 werd hierover gesproken. De gemeenteraad was bepaald niet gul voor de HBS! Iedere noodzakelijke uitbreiding wegens het toenemend leerlingaantal moest bevochten worden. Toen zich in 1918 geen enkele kandidaat voor de vacature van leraar Nederlandse Letterkunde had gemeld (volgens de directeur wegens de lage salariëring in Schiedam) wees de directeur het gemeentebestuur op de mogelijkheid dat de HBS moest sluiten wegens het gebrek aan goede leerkrachten! In 1968 veranderde met de invoering van de Mammoetwet het onderwijsbeeld radicaal. 28 Het HBS gebouw, zoals dit er na de verbouwing in 1927 uitzag. Het gebouw werd door G. Key voor f 50.000,- verbouwd. (Foto uit: "80 jaar H.B.S. - 1869-1949 pag. 37)

Scyedam | 2008 | | pagina 28