RESTAURATIE 'T HUIS TE POORT Lotte van den Berg De restauratie van de Oud Katholieke kerk 't Huis te Poort aan de Dam is in 2003 begonnen met de planvoorbereiding. Om het gebouw goed te kunnen restaureren moest eerst onderzocht worden hoe het gebouw er vroeger uit heeft gezien, hoe het er voorafgaand aan de restauratie uitzag en waar problemen te verwachten waren. Vervolgens is in 2006 een plan opgesteld en in mei 2006 is men begonnen met de uitvoering. Voorbereiding Bij de voorbereiding is een archiefonderzoek gedaan. Er was nog een oud bestek aanwezig waaruit waardevolle informatie over de bouw te halen viel en dat was een meevaller: een oud bestek is niet vaak terug te vinden. Nu het er bleek te zijn, maakte dat het onderzoek een stuk makkelijker. In het gemeentearchief werden de bouwtekeningen achterhaald. Deze geven informatie over de oorspronkelijke bouwplannen. De aanpassingen die in de loop van de tijd aan het gebouw zijn gemaakt kunnen hierdoor opgespoord worden. De kadastrale minuut en andere oude kaarten geven ook veel informatie. Hieruit bleek dat het gebouw, dat voor de bouw van de huidige kerk op de hoek van de St.-Pieterstraat en de Dam stond, iets meer gedraaid was, wat de steeg smaller maakte. Hiervan is nog een restje te zien: de onderkant van de muur van de kerk aan de hoek met de Dam lijkt ouder en staat iets meer verdraaid waardoor hij een stuk uitsteekt. Een andere nuttige bron van informatie was een plakboek van Pastoor Piet van Tilburg. De daarin opgenomen oude foto's van de kerk gaven een goed beeld van de kerk in gebruik door de jaren heen. De foto's zijn weliswaar in zwart-wit, maar geven toch een goede indruk van het kleurschema waarin de kerk steeds geschilderd is. Vervolgens is het belangrijk het gebouw in zijn huidige toestand te bestuderen. Om een goed beeld van de situatie te krijgen, wordt het gebouw opgemeten en bijzonderheden worden in kaart gebracht. Hierbij wordt alles genoteerd, van scheuren in metselwerk en voeg tot rottende kozijnen en goten. Zelfs een roestende spijker wordt niet over het hoofd gezien. Hoogtemetingen geven een beeld van de scheefstand van het gebouw. Zowel aan de buitenkant als aan de binnenkant is de hoogte van de onderkant van de ramen gemeten. Hieruit bleek dat de kerk een beetje was weggezakt. De hoogtemetingen gaven aanleiding een gespecialiseerd bedrijf in te huren om na te gaan 31 De 27-jarige Lotte van den Berg studeert bouwkunde in Delft en specialiseerde zich in architectuur, restauratie en renovatie. Deze maand studeert zij af op haar ontwerp voor hergebruik van het hoofdpostkantoor aan de Coolsingel te Rotterdam. In augustus 2006 startte zij bij Restauro Architecten. Ze werkt er sinds februari 2007 parttime en is nauw betrokken geweest bij de begeleiding van de restauratie van de Oud-Katholieke kerk. Restaura Architecten werkte onder meer aan het 'Muzee Scheveningenwaar middels een ingrijpende verbouwing een voormalig schoolgebouw werd omgevormd tot huisvesting voor het gefuseerde Museum Scheveningen en het Zeemuseum. Restaura stelde een onderhoudsplan op voor de St. Louiskapel in Oudenbosch (een verkleinde kopie van de St.- Pieter te Rome) en deed herstel en vervangwerkz,aamheden van kozijnen in het woningbouwcomplex 'De Kiejhoekte Rotterdam.

Scyedam | 2008 | | pagina 31