zijn. In de kerk was een steiger gebouwd waardoor net onder het plafond een werkvloer ontstond. Nu we zo dicht bij het plafond konden komen, bleek dat dit veel slechter was dan in eerste instantie verwacht. Het riet was nat, de ijzerdraad waarmee dit vastgezet is aan het beschot doorgeroest en de stuclaag veel te dun. Het hele plafond moest verwijderd worden. Na al dit stoffige werk was het tijd voor opbouwen. Het plafond is opnieuw aangebracht, de ribben die over het plafond lopen zijn hersteld. Al het stucwerk aan de wanden is hersteld Stucwerk van het plafond ligt op de steiger. (Foto: en waar nodig opnieuw aangebracht. Restauro Architecten. 7 december 2006) De ornamenten zijn aangeheeld waarbij de stukadoor gebruik maakte van zelfgemaakte mallen om de rozetten en blokken van het boogfries te gieten. De pilasters zijn op een werktafel getrokken en later aan de muur bevestigd. Hierna kon de schilder het geheel gaan schilderen. Nadat de schilder klaar was, kon de steiger worden afgebroken. De vloer kwam eindelijk vrij, waardoor begonnen kon worden met het verwijderen van de vloerplanken. Tussen de vloerbalken is schuimbeton gestort om hierop een vloerverwarming aan te brengen. Er is zorgvuldig gezorgd voor voldoende ruimte tussen de bovenkant van de balken en de bovenkant van de afgewerkte vloer met vloerverwarming zodat de planken niet direct contact hebben met de vloerverwarming. Omdat een houten vloer altijd wel een beetje kiert, kan de opgewarmde lucht door deze kieren de kerkruimte bereiken. De oude vloerplanken waren door de aannemer schoon geschuurd en zijn teruggeplaatst met de onderkant boven. Dit was de schoonste kant. Niet alle planken waren goed genoeg en de aannemer heeft nieuwe planken gemaakt. Het was echter niet mogelijk dezelfde afmeting hout te vinden en de nieuwe planken zijn iets smaller. De verwachting was ook dat ze lichter zouden blijven na de afwerking met was of lak. Om dit op een mooie manier te verwerken, is ervoor gekozen de oude vloerdelen in het midden te leggen en de nieuwe als twee stroken langs de muur. Na de afwerking was echter weinig verschil te zien. De lampen aan de muren Op de oude foto's uit het album van Van Tilburg zijn de lampen steeds aanwezig. Op een foto van 22 mei 1888 dragen de steunen elk drie kaarsen. Dit zouden gaskaarsen kunnen zijn. Bij nader bekijken van de steunen is een gaatje zichtbaar waar het kraantje heeft gezeten en bij het loshalen van de steunen van de muur blijkt dat deze aan een buis vastzit die in de muur naar onder De nieuwe lampenkap op de gerestaureerde steun. (Foto: Restauro Architecten, 27juni 2007) 34

Scyedam | 2008 | | pagina 34