de vloer loopt. In een foto uit de Tweede Wereldoorlog is de steun omgedraaid en hangt er een glazen bolletje aan. In januari 1949 zijn de steunen weer teruggedraaid en is er een soort straatlantaarn op geplaatst. Deze versie is in gebruik geweest tot aan deze restauratie. Bij de restauratie werden ook de lampen meegenomen. De lampen gaven te weinig licht om tijdens de dienst goed te kunnen lezen en de wens was dus hier meer aan te doen. Verschillende varianten zijn besproken, waaronder het weer omdraaien van de steunen om daaraan een glazen kelk te hangen, spots in het plafond en een kroonluchter. Uiteindelijk is ervoor gekozen de steunen te laten hangen zoals ze bedoeld zijn met daarop een glazen kap. In deze kap zijn twee spots verwerkt, een die naar het plafond schijnt om zo de kerk regelmatig te verlichten en een die de directe omgeving verlicht. Beide lampjes zijn onafhankelijk van elkaar te dimmen en zo kan voor elke gelegenheid de gewenste verlichting geregeld worden. Consoles Op foto's uit de jaren zestig van de vorige eeuw is te zien hoe brandweermannen de kroonlijst en het boogfries met de consoles van de kerkgevel inspecteren. De aanleiding hiervoor was een gevallen console waarbij gelukkig niemand gewond raakte. Om een ongeluk te voorkomen moesten de consoles worden verwijderd. Men wilde bij deze restauratie ook deze kroonlijst met fries en consoles terugbrengen. De stukadoor heelt vanaf foto's een model gemaakt, wat, na wat aanpassingen, gebruikt is om een mal te maken. Hiermee zijn alle achttien consoles gegoten. Ook heeft de stukadoor in zijn werkplaats delen van de kroonlijst en de boogjes van het fries gegoten zodat ze aan de gevel gemonteerd konden worden. Daarna is in het werk het geheel afgemaakt. In dit korte verslag van de restauratie wordt slechts een klein deel besproken. Veel is buiten beschouwing gelaten, zoals de restauratie van het kolenhok, restauratie van het doopvont en het tabernakel, en niet te vergeten de soms moeizame, maar meestal lange vergaderingen. 35 Een brandweerman inspecteert de kroonlijst. (Foto: genomen op 23 februari 1964, uit het plakboek van P. van Tilburg) Op 29 november 2006 zijn de vooraf gefabri ceerde consoles van de kroonlijst opnieuw ge plaatst. Daarmee krijgt de kerk het gevelaazicht terug dat sinds 1964 niet meer bestond. (Foto: Restauro Archi tecten, 29-11-2006)

Scyedam | 2008 | | pagina 35