REDACTIONEEL Waar vroeger historici zich met de ouderwetse kaartenbak en fiches moesten behelpen, zijn sinds de automatisering voor het edele historische handwerk een aantal krachtige nieuwe gereedschappen beschikbaar gekomen. Dat begon met de personal computer die het mogelijk maakte, allerlei gegevens sneller toegankelijk te maken en bovendien onderling met elkaar in verband te brengen - mits voorzien van goede relationele databaseprogramma's. Met de komst van geografische informatiesystemen zijn die databases ineens topografisch te ontsluiten en krijgt een willekeurige gebeurenis naast tijd ook een plaats toegewezen. Aangezien een plaatje - of kaartje - meer zegt dan duizend woorden, kunnen verbanden gelegd worden die voorheen moeilijk of zelfs niet te leggen waren. Frans Rip neemt de lezer mee in het Kethel van omstreeks 1830 en verricht op het voornoemde vlak baanbrekend werk door de kadastrale minuut en de daarbij behorende informatie in een geografisch informatiesysteem onder te brengen. Volgt de rest van Schiedam? En welke mogelijkheden biedt dat voor de toekomst? Het antwoord is eenvoudig: het maakt het bijvoorbeeld mogelijk, de prenten uit het Groot Schiedams Prentenboek in een plattegrond van Schiedam te ontsluiten. Nu moeten we het doen met het door Paul Feelders gerecenseerde boek - al is dat een juweel voor in de boekenkast. Wim Snikkers dook in de polemieken die de Schiedamsche Courant beheersten in de begindagen van de Hogere Burger School. De kwaliteit van onderwijs staat niet alleen heden ten dage ter discussie, zo blijkt. Hetzelfde geldt voor de restauratiepraktijk: door de decennia heen golden daar zeer verschillende inzichten in wat kon en wat niet. Tegenwoordig gaat gedegen onderzoek aan elke restauratie vooraf en worden weloverwogen keuzes gemaakt, zo is te lezen in het artikel van Lotte van den Berg. Alles is speelgoed voor de geest. Zeker het artikel van Dirk-Jan List, dat vooruitblikt op een expositie over spelen en speelgoed in de afgelopen eeuwen. En de onthutsend negentiende-eeuwse manier waarop de door welopgevoede grote mensen zo verfoeide ouderwetse man-vrouw-rollen nog keurig in het speelgoed van hun kinderen tot in de 21ste eeuw worden doorgegeven. Sommige dingen veranderen nooit.

Scyedam | 2008 | | pagina 3