SPEELGOED: ROLBEVESTIGING EN EMANCIPATIE VROEGER EN NU Dirk-Jan List Het ideaal van de stoere man en de aanhankelijke vrouw is seksistisch en eeuwen oud. De gender-rol is het gedrag dat het individu (jongen of meisje) zich aanmeet om binnen de groep te kunnen functioneren. Deze rol is zowel maatschappelijk als historisch bepaald. Aan het begin van de negentiende eeuw bepaalt je sekse welke toekomstperspectieven en beroeps keuzen voor je zijn weggelegd. Hierbij trekt het meisje aan het kortste eind. Zij heeft - vanuit haar lichaamsbouw verklaard - slechts een toekomst als huisvrouw, echtgenote en moeder. De jongen daarentegen kan opgroeien tot kostwinner, hetzij als kunstenaar, denker of staatsman. Napoleon I doet er nog een schep boven op door in 1804 het burgerlijk wetboek voor Fransen Code Napoleonop te stellen. In dit wetboek (dat in 1809 in een aangepaste vorm ook in Nederland wordt ingevoerd) wordt de man gezien als het gezinshoofd en de gehuwde vrouw als handelingsonbekwaam. In Nederland wordt deze vorm van discriminatie pas in 1957 wettelijk afgeschaft! Vanaf 1871 wordt de emancipatie van de vrouw langzaam merkbaar: meisjes mogen gaan studeren. Het vrouwenkiesrecht is pas in 1919 een feit. Gedurende de Eerste en Tweede Wereldoorlog worden meisjes en vrouwen te werk gesteld in voorheen typische mannenberoepen. Sinds die tijd wordt er hard gewerkt aan de gelijkheid tussen man en vrouw en komen de traditionele mannen- en vrouwenrollen onder vuur te liggen. Toch is in onze moderne maatschappij de vrouw, naast haar baan, vaak nog steeds verantwoordelijk voor het huishouden en de kinderen. Speelgoed Speelgoed is niet alleen ontwikkeld voor ontspanning. Het heeft ook een educatieve rol. Denk aan het gedicht van Hiëronymus van Alphen (1746-1803) Mijn spelen is leren, mijn leren is spelen, En waarom zou mij dan het leren vervelen?Het speelt een grote rol bij de opvoeding van het kind en de vorming van de kindergeest. Maar kan educatie niet verworden tot indoctrinatie? Het onschuldig ogende speelgoed blijkt bij nader inzien het ideaalbeeld van de man en de vrouw nauwgezet te imiteren en zodoende het nog onbevangen kind ermee vertrouwd te maken. Eeuwenlang is speelgoed rolbevestigend geweest in het maatschappelijk bepaalde man-vrouw rolpatroon. De keuzen zijn: jongen of meisje, blauw of roze, stoer of lief en wagen/auto of pop. Onderlinge verwisseling van de gender-rollen schept verwarring en is uit den boze. Zelfs nu De collectie van het Stedelijk Museum Schiedam bevat een verzameling antiek speelgoed: paard en wagens, jachtspel, poppen, kinderserviezen enzovoort. Bij deze voorwerpen is in één oogopslag te zien wat in de jongenskamer en wat in de meisjeskamer stond. In de afgelopen 200 jaar is er wat dat betreft weinig veranderd: bouwdozen, kastelen en auto's voor de jongens en poppen, poppenhuizen en kleine serviesjes voor de meiden. Van 7 april tot en met 13 juni 2007 wordt een greep uit de historische collectie in het 'Stedelijk Museum Schiedam Op Locatie' in de Stadswinkel en de foyer van het Fortis Theater a.d. Schie geëxposeerd. Het speelgoed in de eigen collectie uit de periode 1850-1925 is verder aangevuld met enkele bruiklenen van particulieren uit Schiedam en omstreken. 4

Scyedam | 2008 | | pagina 4