nog wordt het jongetje stoere zaken aangepraat en blijven veel meisjes in hun prinsessenjurk veilig op hun roze wolk zitten. Heden ten dage is het zowel in de crèche als op het speelplein duidelijk wat specifieke jongens- en meisjesdingen zijn. buuwhimda, vwAjong&ns profilo Emancipatie Aan het einde van de negentiende eeuw wordt het historisch en maatschappelijk bepaalde rolpatroon van de man en de vrouw voorzichtig doorbroken. Als gevolg van de emancipatie verbetert de positie van het meisje aanzienlijk. Inmiddels zijn de mogelijkheden van het kind om zich intellectueel te ontwikkelen en de beroepskeuzen niet meer sekse gebonden. Als gevolg hiervan worden de starre seksegebonden speelgoedtradities in de twintigste eeuw enkele malen revolutionair doorbroken. Maar wanneer moderne ouders de tradities van jongens- en meisjesspeelgoed proberen te forceren ervaart het kind dit toch vaak als onprettig. De meest vrouwelijke pop van deze tijd - Barbie - belichaamt de volledig geëmancipeerde vrouw. Zij is én knap (wel volgens het traditionele beeld dat de man van de vrouw heeft) én intelligent. Barbie is fotomodel, atleet, astronaut en dokter. Zij rijdt in haar eigen auto's en bezit een paard. Deze items waren voorheen uitsluitend voor jongens weggelegd. Het feit dat Barbie sinds 1959 nooit zwanger en dus nooit moeder is geworden is nog veel opmerkelijker. Ondanks de vele bruidsjurken en een vriendje (Ken), stichtte zij nooit een gezin lang gezien als de hoeksteen van de maatschappij. De tinnen soldaatjes en plastic ridders van de jongen groeien in de periode 1965-2005 uit tot volledig beweegbare actiefiguren met verschillende uniformen, wapens en voertuigen. Voor het eerst is het geaccepteerd dat BL een jongen met een pop mag Hl: spelen. Natuurlijk is dit wel een stoere en vechtlustige pop. Hl Overigens zijn Action Man en H|i Big Jim inmiddels al weer van nrofllo' HB het toneel verdwenen. Polarisering Constructief speelgoed, zoals bouwdozen en Lego, zou zich kunnen ontwikkelen tot volledig sekseloos speelgoed. Toch doet dit materiaal het vooral goed bij de jongens. Om Lego en speelgoed als Playmobil ook bij de meiden populair te maken vindt opnieuw een polarisering naar seksegebonden onderwerpen plaats: raceauto's en poli tiekazernes tegenover poppen huizen en ziekenhuizen. Uit de praktijk blijkt dat meisjes vaak instinctief worden 5 Deksel van 'Profilo- een veredelde 'bouwkunde-blok- kendoosvoor jongens. De fabrikant vermeldt dat, met een plaatje van een spelende 'bouwkundige in de dop op de doos. (origineel in collectie V. van der Vlerk).

Scyedam | 2008 | | pagina 5