aangetrokken door speelgoed dat 'lief/vrouwelijk' is enjongens door dat wat 'stoer/mannelijk' is. Blijkbaar zit de gender-identiteit voor een groot deel opgeslagen in ons DNA. De manier waarop het getoonde speelgoed wordt benaderd en gepresenteerd is vernieuwend. Aan de hand van thema's zoals 'paard met wagen' en 'pop' wordt aangetoond hoe speelgoed zich in de afgelopen twee eeuwen heeft ontwikkeld. Aanvankelijk worden alle voorwerpen gekenmerkt door een traditionele man/vrouw-rol bevestigende benadering. In de loop van de twintigste eeuw wordt steeds meer speelgoed met een emanciperend karakter op de markt gebracht. Het bijzondere van deze tentoonstelling is de betrokkenheid van de inwoners van Schiedam. Het speelgoed in de eigen collectie uit de periode 1850-1925 is aangevuld met bruiklenen van volwassenen en kinderen uit de stad. Bovendien plaatst de vergelijking tussen oud en nieuw speelgoed zowel de jeugd als de ouderen in een situatie van memory lane'Door herkenning voelt de bezoeker zich verbonden met de presentatie. Spelen in Schiedam in heden en verleden is een onderwerp waarover in Scyedam nog nauwelijks werd gepubliceerd. Welke lezers hebben nog herinneringen aan hun kindertijd en waar ze die tijd in Schiedam spelenderwijs doorbrachten? Welke spellen werden dan gespeeld? Reacties aan de redactie van Scyedam via redactie.scyedam@orange.nl of via reguliere post. Beeldmateriaal is natuurlijk welkom. Het Kruithuis aan de Nieuwe Haven, anonieme tekening, penseelgrijs, omstreeks 1753 en gepubli ceerd in het Groot Schiedams Prentenboek. (Coll. Gemeente Archief Schiedam, inv.nr. 60503) 6

Scyedam | 2008 | | pagina 6