Het grootste deel van de afbeeldingen is nog nooit eerder gepubliceerd. Het boekformaat, 24 bij 30 centimeter (het zogenaamde 'oblong'), doet de prenten volledig tot hun recht komen. Het is echter geen boek dat je even op je schoot kunt nemen; een passende plaats in de boekenkast vinden voor deze uitgave zal ook niet eenvoudig zijn. Achterin het boek staan biografische gegevens van de kunstenaars, een uitgebreide literatuurlijst en een index op topografische en persoonsnamen. De afbeeldingen zijn gerangschikt in historische Het begin van de stad) en topografische hoofdstukken Terug langs de Lange Haven, Het station met zijn directe omgeving, Voorheen de Brandersbuurt tot Kethel en Sveaparken). Bijna alle prenten zijn voorzien van uitgebreide achtergrondinformatie. Zou je met dit boek in de hand door Schiedam gaan lopen dan zul je merken dat veel van het getoonde is verdwenen of veranderd. De oudste afbeelding komt uit 1598, de jongste uit 2006. Veel prenten hebben te maken met de jenever, molens en glasindustrie. De afbeeldingen tonen Schiedams rijkdom en armoede door de eeuwen heen. Behalve stadsgezichten zijn ook een tweetal portretten (van wethouder Dinkelaar en architect Sanders) en drie interieurs (van een mouterij en twee café's) in het boek opgenomen. Een slordigheid is dat de laatste alinea van het voorwoord op pagina 7 op een paar woorden na gelijk is aan de laatste alinea van pagina 29. In het register (bladzijde 395) is sprake van Brielsetraat in plaats van Brielsestraat. Maar verder is het een publicatie van - en met - formaat! Het Groot Schiedams Prentenboek. De verbeelding van Schiedam. Henk Slechte en Laurens Priester. Stichting Musis, Schiedam 2007. 412 p., 52,50 8 W.J. Motz, "De Brandersbuurt in Schiedam (1952). Tekening, penseel in kleur. (Coll. Th.H.J. van Giezen, beeldnummer Gemeente archief Schiedam 61995)

Scyedam | 2008 | | pagina 8