meegenomen, dan wel met het gebouw en al vernietigd. Zo is de zilveren gedenkpenning van Koning Willem III, welke bij de eerste steenlegging ingemetseld was, door de slopers in een café aan de meest biedende verpatst. Ook de gedenkplaquettes van de stichter van de kerk, Pastoor van Leeuwen, en de schenker van de toren, Johannes van der Burg, zijn met het gebouw ten onder gegaan. Fragmenten ervan zijn nog bij elkaar gezocht, maar tot een geheel kwam het niet meer. Het ergste was dat de 10 glorieuze Sint Liduina-ramen, uit 1953, vervaardigd door de gebroeders Henderickx bij het 100-jarig parochiefeest en door de parochianen zelfbij elkaar gespaard, op de veiling voor 1,- van de hand gingen. Maar geen van de kopers had het geld ervoor over om ze vakkundig door een bedrijf - wellicht voor veel geld - uit de vattingen te laten halen. De sloper stond voor de deur, en men is niet tot een oplossing gekomen. Tezamen met de 16 heiligenbeelden in het priesterkoor (die waren één met het kerkgebouw en werden vervaardigd door het atelier van Cuypers) is alles ten onder gegaan in het puin, dat gebruikt is voor wegverharding in het Westland. Een grotere historische blunder is niet denkbaar. De eens zo rijk begiftigde stad Schiedam, met haar vele Rooms Katholieke gebouwen en instellingen, is wat dit betreft vrijwel geheel van de kaart geveegd. Ondanks het feit dat vele illustere Schiedamse jeneverstokersfamilies, zo als Van Gent en Nolet, aan de wieg hebben gestaan bij de stichting, bekostiging en opbouw hiervan. Helaas was in de jaren zestig van de vorige eeuw de tijd nog niet rijp, dat overheden de waarde van zulk erfgoed inzagen. De naamgeving is overgebracht naar de kerk aan de Singel, die zich sedert 1990 Basiliek mag noemen, en de titel draagt: Basiliek van de Heilige Liduina Onze Lieve Vrouw Rozenkrans. Herinnering De voormalige kerk van Schreijer uit 1858, opgetrokken in de stijl van de Rijnlandse Gotiek, fascineert nog velen. Mr. Pieter van Vollenhoven herinnerde zich bij de opening van het dit jaar gevierde Jaar van het Religieus Erfgoed maar al te goed, dat zijn stad Schiedam in 1969 voor altijd haar gezicht kwijtraakte door het slopen van de zo beeldbepalende kerk. Over de auteur: Roger Johannes Pluijm (Schiedam 1955) werkt aan een publicatie over de geschiedenis van de Frankelandsekerk. Maar daarvoor is nog veel onderzoek te doen. Hij is nog steeds op zoek naar bijzondere foto's, voorwerpen, herinneringen of andere informatie betreffende deze kerk. Pluijm heeft een fulltime baan en is druk bezig met de verbouwing van zijn huis. Het werken aan een boek gaat dan met horten en stoten. "Ik wil er een ultiem boek van maken dat overloopt van de foto 's: een feest der herkenning én ontdekking!", aldus Pluijm, "Maar ook met de complete transcripties van de bouwbestekken, het complete betoog van Alberdingk Thijm over de kerkbouw uit 1858 en de transcripties van krantenberichten over de grootse vieringen van het Eeuwfeest der Parochie in 1953. Natuurlijk ook aandacht voor de sloop en de commotie die deze teweeg bracht.". Wie meer informatie heeft over de kerk kan contact opnemen met de auteur van het artikel via: roger.pluijm@kabelfoon.nl of telefonisch op nummer 01CM1732419. Zie ook de website: www.schiedamkrant.nl/frankelandsekerk.html. 70

Scyedam | 2008 | | pagina 34