REDACTIONEEL Sommige zaken krijg je nooit meer terug... andere juist weer wel. In deze Scyedam uitgebreid de aandacht voor alle muntvondsten die in Schiedam werden gedaan in de afgelopen decennia. J.E.L. Pelsdonk, werkzaam bij het Geldmuseum, en L.M.J. Boegheim bogen zich over deze geschiedenis van Schiedam in vondsten. Dat levert niet per sé spectaculaire historische conclusies op. Maar het biedt wel voor het eerst een integrale beschrijving van muntvondsten in Schiedam. Een vroegere bewoonster van Schiedamse noodwoningen vraagt zich vertwijfeld af wat ze '...in Godswil tog moet beginnen...'. Woningbouw in Schiedam is tot ver na de jaren twintig van de vorige eeuw een zorgenkindje geweest. Dat heeft tot in de twintigste eeuw tot gemeentelijke noodgrepen geleid. Waarvan akte in het artikel van Wim Schelberg. DeMariakerk, Liduinakerk,Frankelandsekerk: in 1969 verdween een in Schiedam prominent aanwezig godshuis voorgoed. Roger Pluijm is bezig met een boek over de geschiedenis van een bouwwerk dat onlangs in het televisieprogramma 'De Wereld Draait Door' door mr. Pieter van Vollenhoven werd genoemd. Eeuwig zonde dat die kerk weg is - dat was ongeveer de strekking van zijn woorden. De komende jaren past in Nederland waakzaamheid: een behoorlijk aantal kerken raakt voorgoed zijn bestemming als godshuis kwijt. Dreigt - als eertijds - sloop? Of zijn we in staat een andere bestemming voor dit religieus erfgoed te vinden? Dodenherdenking en bevrijdingsdag staan voor de deur. En dan een Scyedam, waarin nauwelijks - dit redactioneel en de achterpagina vormen daarop de enige uitzondering - aandacht wordt besteed aan de Tweede Wereldoorlog. In ieder geval is er in het bezoekerscentrum van de Historische Vereniging Schiedam, aan het Broersveld 140, ruimschoots aandacht voor 1940-1945. Voor wie de daar ingerichte tentoonstelling over de Tweede Wereldoorlog nog niet heeft bezocht: zeker doen. Er is van alles te zien.

Scyedam | 2008 | | pagina 3