dan overleden Koningin-moeder Wilhelmina van Pruisen, er worden contracten afgesloten en zomer 1822 arriveren weer Schiedamse weeskinderen plus de gezinnen van Hendrik Deerns, Hendrik Penning en Jacobus Hille. Met daarbij ook nog gratis hoeves voor de subcommissie als dank voor haar harde werken, zijn er al met al tien hoeves in de koloniën bestemd voor Schiedammers. Op een totaal van 400 tot stand gekomen huisjes een respectabel aantal. Direct bij aankomst worden de nieuwbakken kolonisten in de kleren gestoken. Alle kolonisten lopen in blauwe, uniforme kleding. Daar zitten twee gedachten achter. Als mensen nette spulletje hebben, zullen ze zich automatisch netjes gaan gedragen. Maar ook: De desertie wordt door eene herkenbaare soort van kleding moeijelijk gemaakt. Ze krijgen een hoeve. Een eenvoudig stenen huisje, niet groot, maar onvergelijkbaar beter dan de armenhuisvesting in de steden. Wie heden ten dage door Frederiksoord loopt kan nog een boel van die huisjes in hun oorspronkelijke staat zien. Nou ja: als je het dubbelglas wegdenkt en de centrale verwarming. En prompt begint ook het werk. Mannen en oudere jongens werken op het land, de andere kinderen en de vrouwen spinnen wol en vlas. Het is hier geen vakantiekamp, de bedoeling is dat iedereen met zijn werk niet alleen de eigen kost bij elkaar scharrelt maar ook de gedane investeringen terugverdient, zodat met dat oorspronkelijke geld een volgende kolonie gesticht kan worden en nog een en nog een. De man achter die ambitieuze plannen is generaal- majoor Johannes van den Bosch. Achtendertig jaar, een self-made man, weduwnaar, een charmeur, maar vooral een doener, een aanpakker, een wervelwind: "Ik ben nimmer besluiteloos en draal nog minder... Een lezeres van De proefkolonie noemt hem op haar website een negentiende-eeuwse variant op wat we tegenwoordig een ADHD-er zouden 85 Pagina 84: Impressie van de proefkolonie, door Geert Schreuder (bron: uitgeverij Mouria). Hiernaast: Kleding van mannen, vrouwen en kinderen in de koloniën. Bron: Archief Maat schappij van Weldadigheid, Frederiksoord.

Scyedam | 2008 | | pagina 13