VAN RUITER TOT PRINS: EEN SCHIEDAMS FAMILIE-IMPERIUM Wim Snikkers Dit verhaal gaat over de wat wonderlijke ontwikkeling van een merk en het gaat over een familie die in vrij korte tijd belangen in een groot aantal bedrijven kreeg. Toch leeft de naam niet voort in de stad en dit komt waarschijnlijk omdat de familie, hoewel al generaties in Schiedam woonachtig, pas na de ineenstorting van het brandersbedrijf als ondernemers in de jeneverindustrie en andere zaken van zich deed spreken. Tot deze kleine groep beperkt dit artikel zich. De oorsprong van de familie Kleipool ligt in het Duitse dorp Beckum, in Münsterland. In het begin van de 18de eeuw ging het zo slecht in deze streek dat velen wegtrokken. Op een gegeven moment woonden er in Beckum nog maar tweehonderd mensen. Holland was zeer in trek. In Schiedam nam het aantal branderijen toe van 40 in 1705 tot 188 in 1795. Rein Kleipool (1716-1791) en Maria Büscher (1711-1819) trokken vanuit Beckum naar Schiedam waar zij op 30 juni 1743 met elkaar trouwden. Generaties later zouden nazaten van verschillende leden van de familie met nazaten van Melchers en Wittkampf trouwen die uit dezelfde streek kwamen en in Schiedam bekende distillateurs en branders werden. Wat dit betreft kwam de familie pas veel later in de branche terecht. Op 20 december 1875 wordt Coen Kleipool (1836-1902) kuiper, medevennoot in de branderij Wuisman Co. van zijn schoonvader. Dit bedrijf ging in 1886 failliet. Ook in 1875 begint L.H. Kleipool, van beroep kolenmeter met de 'brandersbediende' G.L. Kreuger een branderij Kreuger Kleipool. Dit bedrijf heeft een paar jaar bestaan. Na 1880 begonnen de branderijen zeer snel in aantal af te nemen omdat hun product moutwijn door spiritus (neutrale alcohol) werd vervangen. Toch werden er in 1891 drie leden van de familie Kleipool als brander genoemd: R.J. Kleipool, C. Kleipool en L. Kleipool. Maar de distillateurs (de jenevermakers) floreerden als nooit tevoren. In de distillateurswereld begon de familie zich te ontwikkelen. En hun woningen ontwikkelden zich mee. Werd de al genoemde Coen in 1832 nog in Achter de Teerstoof geboren, dezelfde steeg waar zijn overgrootmoeder indertijd gestorven was, toen hij overleed woonde hij in het nog bestaande huis Schie 84. Zijn zoon Rein gaat wonen aan de Singel 159 (dit is ooit ook nog eens Hiernaast: een etiket met de naam C. Kleipool. In 1903 had C. Kleipool een branderij in de Mariastraat 4. Misschien was hij zich inmiddels ook met distilleren gaan bezighouden. Het kan zijn dat dit een algemeen merk is, waarbij de naam van de distillateur kan variëren. Soms had men behoefte aan een an dere naam op het etiket. Wat de 'United Maltwine Proprietors precies was, is niet bekend. Ook C. Meijer en Co. voerde deze regel soms. Wordt hier de Bond van distillateurs bedoeld?

Scyedam | 2008 | | pagina 15