ROTTERDAM. RulTER dat door de ontwikkeling van de automatische glasmachines grotere productie-eenheden nodig maakten. R.J. (Rein) Kleipool had vier zonen. Eén daarvan, Frans (1888-1938), verhuisde naar Amsterdam en ging Levert Co. leiden. Dit werd één van de grote distillateurs. Een andere zoon, ook Rein geheten (1893-1947) ging Daalmeijer leiden, maar ook Daniël Visser en Zonen(hoofdmerk: Graauwe Hengst'). Want dit bedrijf werd in 1927 door Ph. C. Visser verkocht aan Kleipool. De bekende Paul Mak werd hiervan directeur. Deze Rein was getrouwd met Mies Melchers. Dan was er nog Coen (1883-1964) die aan de Mauritsweg in Rotterdam woonde en een bekend huidarts was. Maar hij deed nog meer. Naast gemeenteraadslid in Rotterdam werd hij ook omschreven als distillateur. Er zijn nog familieleden die zich herinneren dat hij regelmatig de boeken van D. Visser kwam controleren. De zoon van Coen heette ook weer Coen (geboren in 1932). Hij werd in 1961 directeur van Winespirits, dit was de groepsmaatschappij van A. Daalmeijer, 'De Graauwe Hengst' (D. Visser) en Hollandsche Wijnhandel Mij.'Er was in het verleden ook nog een wijnhandelHerculesgeweest.. Er waren ook een aantal dochters, waarvan de meesten met mensen uit de drankwereld trouwden. Zo bijvoorbeeld Wilhelmina die met F.A.L. Kuttschrüter trouwde. Hij was distillateur bij Van Kleef, den Haag. Elisabeth trouwde met A.M. Jonker Roelants, die later wijnhandelaar in Schiedam werd. Johanna trouwde met L.J.M. Melchers (jenevermerk: Locomotief) en haar zuster Lamberta met J.J.Melchers, van het merk Olifant. Er was nog een zuster, Anna en nog een zoon, Piet. De dochters kregen geen aandeel in de bedrijven, maar werden uitgekocht. Maastricht De tweede zoon van R.J. Kleipool was P.C. Kleipool (Piet, 1884-1943). Hij was voor de familie een buitenbeentje. Hij trouwde in 1914 met Anna Riemersma. In 1919 had hij een handel in huishoudelijke artikelen en ijzerwaren in Maastricht, maar vijfjaar later was hij al niet meer woonachtig in deze stad. Hij is wel in Maastricht begraven. Maastricht speelt nog een rol in de geschiedenis. In de stad waren omstreeks 1900 veel brouwerijen gevestigd. In 1908 bijvoorbeeld telde de stad 26 brouwerijen (en ook 15 distilleerderijen). Van deze 26 waren er vier waar de naam Rutten aan verbonden was. Toen jaren eerder een van de Ruttens een nieuwe 89 WM Hiernaast: dit is waarschijnlijk een ge legenheidsetiket ter gelegenheid van het huwelijk van koningin Wilhelmina met prins Hendrik op 7 februari 1901.

Scyedam | 2008 | | pagina 17