RUTTEN'S DISTILLERY SCHIEDAM holland THEWORLD! brouwerij opende werd dan ook een onderscheidene naam verzonnen. Vanaf 1893 werd De Zwarte Ruiterals merknaam gevoerd. Naar verluidt geïnspireerd op een pendule met een vergulde ruiter, die in de huiskamer van mevrouw Rutten stond. Naast Henri Rutten was F. van der Wolk (uit Rotterdam) betrokken bij de oprichting en de familie van deze laatste zou later zo'n belangrijke rol spelen in de ontwikkeling van het bedrijf. De Zwarte Ruiter In Rotterdam had je in 1895 een merkwaardige situatie. Er was toen een caféketen met minstens elf vestigingen. Deze was van het Maastrichts bedrijf: N.V. Rutten's Bierbrouwerij 'De Zwarte RuiterIn die tijd kwam daar ook een distilleerderij 'De Zwarte Ruiter'' bij. Deze Rotterdamse bedrijven werden geleid door F. van der Wolk (die ook 'distillateur' achter zijn naam had staan), vanuit zijn kantoor aan de Hartmanstraat te Rotterdam, waar ook de distilleerderij was gevestigd. In Maastricht was men niet zo tevreden over de bierverkoop; dit kwam mede omdat de kwaliteit van het bier tijdelijk niet op het juiste niveau was. Daarom kwam zij, in het begin van de 20ste eeuw met Heineken overeen dat zij de Rotterdamse bedrijven zou bevoorraden. Na de Eerste Wereldoorlog verkocht Rutten de brouwerij in Maastricht aan Heineken, die deze voortzette en daar St. Servatiusbier ging brouwen. Het oude bedrijf veranderde van karakter en werd meer exploitant van horecabedrijven, maar behield wel zijn oude naam. Het kantoor kwam in Rotterdam. Bij deze overgang was ook Klei pool betrokken. Omstreeks 1922 werd de distilleerderij verhuisd naar Raam 13, waar ook Daalmeijer was gevestigd. Tot op het eind van zijn bestaan heeft 'Rutten's distillerynaast Daalmeijer een eigen status gehad. De Rotterdamse distilleerderij exporteerde al jenever onder de naam 'Black Prince'' en in het begin behoefde alleen op de etiketten Rotterdam vervangen te worden door Schiedam. Door de internationaal werkende handelshuizen kon een kleine distilleerderij soms in een ver buitenland een bekende naam worden. rutten PRINCE De Zwarte Ruiter exporteerde al onder de naam Black Prince. Het etiket rechts is ook bekend met Rotterdam als plaats van vestiging. 90

Scyedam | 2008 | | pagina 18