de huidige schrijfwijze aangehouden. Na de Tweede Wereldoorlog In de Tweede Wereldoorlog lag de export stil en weer was de markt veranderd. Nadien zijn er ook weer enkele markten blijvend verloren gegaan. Maar er waren in Nederland in 1957 toch nog in totaal 196 bedrijven, die als distillateur te boek stonden. Hiervan waren er 17 te Amsterdam en 19 te Rotterdam. Maar Schiedam spande de kroon: 47, maar hierbij zijn ook dubbeltellingen bij. Zoals Daaimeijer en Rutten, die beide als adres Raam 13 hadden, (zie Scyedam nr. 1, 1993). Een groot aantal bedrijven konden zich alleen maar handhaven omdat een kartel de prijzen hoog hield. Toen dit kartel in januari 1969 klapte (zoals dit heet) werd dit een hele slachting onder de bedrijven. De distilleerderij D. Visser en Zoonen (de Graauwe Hengst) had in 1969 de panden aan de Lange Haven verlaten en samen met het andere Kleipool bedrijf Daaimeijer werd verder geproduceerd in het oude pand van Wenneker, die naar Roosendaal was verhuisd. Toen dan ook op 6 februari 1970 brand uitbrak in de panden aan het Raam ging alleen administratie en verpakkingsmateriaal verloren samen met het pand zelf dat tot aan Achter de Teerstoof doorliep. Inmiddels was Henkes begonnen vele distilleerderijen over te nemen. Coen Kleipool, (de zoon van de huidarts uit Rotterdam) verkocht in 1971-72 zijn bedrijven aan Henkes. Waaronder Winespirits en de slijterijketen Heck's. Maar het Amerikaanse bedrijf 'Black Prince'' bleef buiten de transactie. Zowel Daaimeijer (merken Tulp en Duck) als D. Visser, die vrij zelfstandig opereerden onder Kleipool, hebben tot het eind van hun bestaan, behalve hun eigen producten, als 'buitenlands gedistilleerd' Black Prince Scotch Whisky, Jamaica Rum, London Dry Gin en Vodka aangeboden. Henkes stopte met de meeste merken, maar heeft nog jaren lang Rutten 's Black Prince uit Schiedam Aromatic Schnapps' in Nigeria gevoerd. Bols nam op haar beurt in 1987 Henkes over en dit bedrijf voert nog altijd het oude Levert merk 'Pisang Ambon' voor een exotisch drankje. Zo verkocht de kleinzoon op vrij jonge leeftijd het bedrijf dat zijn grootvader is begonnen en de zonen hebben uitgebouwd. Coen is naar Frankrijk verhuisd en later naar Zwitserland. De naam Kleipool komt in Schiedam niet meer voor. Voor de meeste Schiedammers is deze naam altijd al onbekend gebleven, ook omdat het niet als merknaam is gebruikt. Ook leeft de naam niet voort als bestuurders van maatschappelijke organisaties, want de opkomst en het weer afscheid nemen van hun distilleerderijen viel in de 20ste eeuw. Dit was ook de eeuw dat (op een enkele uitzondering na) de namen van de bekende distillateurs- en brandersfamilies niet steeds maar weer opdoken in allerlei besturen en organisaties. BRONNEN Nieuwsbrief Familie Kleipool. Nummer 1, voorjaar 2002 Familieblad Rutten. Aanwezig in het Regionaal His torisch Centrum Limburg te Maastricht - "Gezelligheid kent geen tijd(over de Heck's en Ruteck's lunchrooms). Peter Troost, eigen uitgave 1994 - Gemeente Archief Schiedam - Met dank aan Rein Melchers en Anneke Geerdes. 94

Scyedam | 2008 | | pagina 22