EEN KRASSE OUDE DAME Wim Snikkers De 'stammoeder' van de familie Kleipool, Maria Büscher gedoopt op 10 februari 1711, was op het eind van haar lange leven een bekend figuur geworden. Zij heeft tien kinderen gehad, maar dit was op zich toch niet zo bijzonder. Misschien wel bijzonder was dat de meesten niet al op jonge leeftijd overleden, zoals in die tijd niet ongewoon was. Op één na zijn alle kinderen gedoopt in de kerk van de paters Dominicanen op de Dam. De oude St. Janskerk was in 1572 aan de hervormden toegewezen en werd sindsdien Grote Kerk genoemd. De kerk op de Dam heeft een grote rol gespeeld in het leven van Maria. In de tijd dat het oudste kind, Maria Margarita op 7 maart 1744 in deze kerk werd gedoopt, was er op de Dam een merkwaardige situatie. Op de plaats van het huidige 'Huis te Poort' bevond zich een katholieke schuilkerk. Maar daar tegenover óók een, die na verbouwingen doorliep tot aan de Korte Haven. Deze was van de Dominicanen. Nu moet men in die tijd niet al te zwaar tillen aan het begrip 'schuilkerk'. De katholieken mochten wel hun godsdienst uitoefenen, maar daarbij was alle uiterlijk vertoon verboden, inclusief duidelijk zichtbare kerkgebouwen. De 'Huis te Poort' kerk was op den duur van een groep 'dissidente' katholieken, (het ging over het recht van bisschops-benoemingen), waaruit uiteindelijk de 'oud- katholieke' kerk is voortgekomen. De andere kerk, die er tegenover stond, bleef het gezag van Rome over de bisschopsbenoemingen erkennen en werd dan ook de 'rooms-katholieke' kerk genoemd. De groei van het aantal branderijen had als gevolg dat er vele arbeidskrachten naar Schiedam trokken. Er waren tussen de oude bewoners en de nieuwe Duitse emigranten, die meestal arm waren en het vieze brandersknechtswerk deden, ook wel eens wrijvingen. De grote toevloed van Duitse emigranten maakte dat in 1797 dertig procent van de bevolking, 3.200 personen, bij de r.k. kerk op de Dam behoorde. Ook de familie Kleipool liet negen van de tien kinderen in deze kerk dopen. Van het ene kind, dat daar niet gedoopt is, is verder niets bekend. Ook is verder niets bekend van het jongste kind Theodoras, dat op 10 maart 1766 gedoopt is. Let wel, Fragment van een kaart uit 1858 (uitgave P.J. van Dijk) met de brandersbuurt met haar sloppen, stegen en grachtjes. De kerk op de Dam is dan al afgebro ken. In deze buurt woonde de familie Kleipool. Achter de Teerstoof 157 is lange tijd een van de adressen ge weest. In dezelfde buurt kwam later ook de distilleerderij. 95

Scyedam | 2008 | | pagina 23