HISTORIE ACTUEEL Ruud Poels Restauraties woningcomplexen in Schiedam-Zuid en -West In de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw hadden de woningcomplexen uit het eerste kwart van de 20ste eeuw het zwaar te verduren. Grootscheeps onderhoud ging toen gepaard met het vervangen van alle oorspronkelijke kozijnen, ramen, deuren en dakkapellen in diverse complexen in het westen, het oosten en het zuiden van de stad. Ervoor in de plaats kwamen exemplaren, waarbij de materialen, modellen en kleurstellingen niet bij de interessante architectuur pasten. Er werden ook plannen bedacht voor totale sloop van vele huizenblokken. Dat laatste is in een aantal gevallen in oost en zuid ook daadwerkelijk gebeurd. In oost werd teruggebouwd in de sfeer van het verdwenen complex. Gelukkig kwam er een herwaardering voor de aantrekkelijke, afwisselende architectuur met menselijke maat, kenmerkend voor de ontwerpen van de Schiedamse architecten P. Sanders en A.P.P. Roovers. Dat resulteerde de laatste jaren in plannen om de complexen niet alleen te behouden maar deze tevens de oude allure terug te geven. Dat leidt in 2008 tot spectaculaire resultaten. In 2007 werd gestart met de renovatie en restauratie van Abbenbroeksestraat 1-31, samen met de beide hoeken Havendijk 174 en Oude Maasstraat 17, een blok met woningen uit 1918. Door aanpassingen en samenvoegen ontstonden zo 17 aantrekkelijke koopwoningen. Tevens werden dakkapellen, kozijnen, deuren en ramen naar het oorspronkelijke ontwerp weer aangebracht. Met een prachtig resultaat. Voorjaar 2008 was de operatie gereed. Hetzelfde is thans gaande met een complex van 79 huurwoningen even verderop, dat werd gebouwd in de jaren 1916-1918 naar ontwerp van architect P. Sanders. Het betreft 98 Het restultaat van de restauratie/renovatie van de Abbenbroeksestraat 1-31 (links op de foto) en Ha- vendijk 174. Het hoekblok is wederom een blikvanger. (Foto: R. W. Poels, mei 2008)

Scyedam | 2008 | | pagina 26