Lange Haven 80: dit herenhuis, een rijksmonument uit het vierde kwart van de 18de eeuw, onderging vanaf 2006 een complete restauratie, waarbij het tevens geschikt werd gemaakt voor twee gescheiden woningen. Dit alles met handhaving van de kwaliteiten en oude details in het interieur. De restauratie kwam in het voorjaar van 2008 gereed. Lange Haven 82: dit pand met halsgevel, een rijksmonument uit de 19de eeuw, onderging een restauratie, waarbij verbindingsdoorgangen met het huurpand nr. 80 werden gemaakt; twee op de parterre en één op de verdieping. In het voorjaar van 2008 gereed. Lange Haven 98: dit in het verleden aangetaste herenhuis met rijksmonumentenstatus werd eind 2007 begin 2008 aan de buitenzijde gerestaureerd. Daarbij werden o.a. de bestaande weinig fraaie dakkapellen vervangen door bij de stijl van het pand behorende exemplaren. Dit kwam de uiterlijke verschijning van het pand zeer ten goede. De restauratie van het interieur is de volgende stap. Lange Haven 131: dit herenhuis, waarin in het verleden de Openbare Bibliotheek was gevestigd en dat daarna werd aangepast voor commerciële activiteiten, kreeg dit voorjaar de oude woonbestemming terug. De kleurstelling van de voorgevel werd weer hersteld. Het wit van Jan des Bouvrie is vervangen door de combinatie creme voor de kozijnen en groen voor de deur en ramen. In het voorjaar 2008 afgerond. Vlaardingseweg 21: deze voor malige onderwijzerswoning in Kethel uit 1878 was door menigeen al opgegeven. Tot enige jaren geleden iemand er toch iets in zag. Vanaf begin 2007 volgde restauratie en renovatie van dit in erbarmelijke staat verkerende pand waarbij tevens de fundering is hersteld. In mei 2008 was het werk afgerond met een fraai resultaat. Hojje van Belois: sinds de Vereniging Hendrick de Keyser uit Amsterdam een aantal historische panden in Schiedam in bezit heeft worden restauratieplannen ontwikkeld. Met het Hofje van Belois aan de Aleidastraat werd gestart in 2007. In mei 2008 resulteerde dit o.a. in het vervangen van de halfronde kunststof dakgoten door houten exemplaren. Deze goede ontwikkeling zet zich ook door in de plannen die men heeft met het gebouw Oude Kerkhof 5 en het Proveniershuis. 102 Vlaardingseweg 21 na de restauratie/renovatie van 2007/2008 (Foto: R. W. Poels, april 2008).

Scyedam | 2008 | | pagina 30