Kademuur Nieuwe Haven De Nieuwe Haven wordt van begin tot eind aan de zuidwestzijde gemarkeerd door een robuuste kademuur van basaltblokken. Afgezien van het feit dat een dergelijke afwerking zo langzamerhand een bepaalde historische waarde is gaan krijgen biedt het ook de noodzakelijke sfeer aan de rand van de oude stad. Sinds voorjaar 2008 is een deel van de kademuur verdwenen. Het betreft het deel tussen Vlaardingerdijk en Westfrankelandsestraat. Reden is de aanleg van een in het water staand fietspad. Het was afwachten hoe de nieuwe kadewand in vormgeving en afwerking aldaar in verhouding tot de omgeving zou staan. Zou het weer een basalten kademuur worden, misschien één van beton, van hout? Gekozen werd voor een goedkope oplossing. De holle ruimte onder het fietspad werd afgesloten met een betonnen plaatwand, waarin een basaltblokkenpatroon is nagebootst. Op afstand visueel aanvaardbaar maar in feite kitsch. Nieuwe Haven 153 Dit voormalige herenhuis uit circa 1850, een gemeentelijk monument, heeft het de laatste 35 jaar niet gemakkelijk gehad. Nadat het Gereformeerd Rusthuis het in 1970 had verlaten was het interieur door tien jaar leegstand een prooi voor vandalen. De verbouwing tot tehuis voor de Bauwmanstichting deed de inrichting eveneens geweld aan, maar het oorspronkelijke trappenhuis met draaiende trap van kelder tot zolder werd gehandhaafd, zij het zonder de ontvreemde oude trapleuning. Vanaf 2000 volgde wederom langdurige leegstand. Begin 2008 werd een plan bekend voor stevige aanpassingen voor een volgend gebruik met zorgwoningen. De Historische Vereniging Schiedam bracht daartegen een schriftelijke zienswijze in. Er was een met het oude gebouw te contrasterende zij aanbouw met nieuw trappenhuis en lift ontworpen. En, kwalijker, voor het oude trappenhuis met historische wentelende trap en beide toogramen was geen plaats 105 Het pand Nieuwe Haven 153, naast de ingang naar de Konink rijkszaal van Jehova 's Getuigen. Aan het pand kondigt een span doek de veranderingen aan. Woonzorgvoorziening 'Oude Haven wordt hier gerealiseerd. (Foto: R.W. Poels.juli 2008)

Scyedam | 2008 | | pagina 33