REDACTIONEEL Een Scyedam met daarin op de eerste plaats de aandacht voor het Land van Belofte, de daar ingemetselde gevelsteen, het pand waaruit de gevelsteen oorspronkelijk werd genomen en de lijnbaan van Mak. Willem A. van der Hidde trakteert zijn directe familieleden op nieuwsbrieven met familiegeschiedenissen. Eén ervan deelt hij met de lezers van Scyedam. Wil Schackmann duikt in de sporen die Schiedammers achterlieten in de Proefkoloniën in zuidwest-Drenthe. En de weldoeners die het een en ander vanuit hun edele nederigheid mogelijk maakten. Dat alles om van arme ontspoorden 'modelburgers' te maken die in ieder geval in hun eigen levensonderhoud konden voorzien. Daarmee hebben prinsen geen moeite, toont Wim Snikkers aan in zijn artikel over de uit Duitsland naar Schiedam gemigreerde familie Kleipool. De Zwarte Prins zou sporen nalaten tot in verre uithoeken van de wereld. Maria Büscher speelde in deze geschiedenis een niet onbelangrijke rol, zo is in deze Scyedam eveneens te lezen. Ruud Poels spoorde voor de lezer naar wat er de afgelopen maanden in Schiedams gebouwde erfgoed veranderde - ten gunste daarvan of anderszins. In Historie Actueel passeren weer geslaagde restauraties, afbraak en behoud. Is er een rode draad in dit nummer? Want wat hebben nu proefkolonies, krasse oude dames en zwarte prinsen met elkaar gemeen? Misschien zijn het wel sporen. Sporen van Schiedammers en hun geschiedenis. Wat ons brengt op het gelijknamige thema van de Open Monumentendagen - in Schiedam nu in navolging van elders in den lande voor het eerst op zaterdag èn zondag. Maak dus een gaatje vrij in de agenda op 13 en 14 september. Voorlopig eerst veel leesplezier gewenst.

Scyedam | 2008 | | pagina 3