HET LANT VAN BE LOFTE MEESTERZEILMAKER, TOUWSLAGER, VOORVADER VAN VELEN Willem A. van der Hidde In dit artikel wordt onder andere gewag gemaakt van de benaming Het Lant van Belofte. Daarmee worden drie zaken aangeduid, namelijk de gerestaureerde en nu weer geplaatste gevelsteen, een grondstuk en een pand. Het pand is er niet meer, maar er bestaat wel degelijk verband tussen de drie aanduidingen, zoals uit mijn verhaal mag blijken. De gevelsteen toont de terugkeer van twee van de twaalf door Moses uitgezonden verspieders met het bewijs dat het land Kanaiin overvloeide van melk en honing uitgebeeld door het meebrengsel: de druiventros. Tot op heden een tot de verbeelding sprekend beeld! (Bijbelboek 7humeri 13:1-33 en 14:6-38). Daar druiven symbool staan voor wijn zou het onbekende pand wel eens een taveerne of herberg kunnen zijn geweest, maar dit is een veronderstelling. Dat daar in de tijd van koetsen en ruiters een uitloopveldje bij hoorde, is niet onlogisch. De naam van het pand kan eenvoudig op het landje zijn overgegaan. Dit stuk grond werd dus, na uitbreiding denk ik, de lijnbaan van Jacobus Mak. De koopakte is er volgens Van der Poest Clement duidelijk over. Het bewuste grondstuk heet Het Lant van Belofte. De onlangs herplaatste gevelsteen geeft dus niet de exacte plaats van het veldje met die naam aan. Dat geeft niet, zolang we ons dat maar realiseren. Het landje lag aan de zuidkant van de Lange Kerkstraat. In de gehele omgeving was er geen ander vrij grondstuk lang genoeg voor een lijnbaan. De straat die er nu loopt heet Baan. Op de stadsplattegrond van J. Kortebrant/Tirion (1743) is de lijnbaan er nog niet; wel een aantal tuinen en een sloot, maar op de kaart van 1869 is het bedrijije duidelijk als zodanig te herkennen. De lengte laat zich opmeten van de kaart. De plaats van het stukje land werd in de laatste publicaties helaas vaag en verkeerd aangegeven. Het bevindt zich zeker niet waar nu de gevelsteen is ingemetseld. Stadsarchivaris A. van der Poest Clement beschrijft in het blad De Schiedamse Gemeenschap van februari Detail van de kaart van Schiedam van Tirion uit 1743. De huizen- 1968 deze locatie wèl precies r'7 aan de westzijde van het Broersveld is nog aaneengesloten. Op aan de hand van de koopakte dePlaats va" de ''Maan bevinden zich nu huizen. (Afbeelding uit de verzameling van W.A. van der Hidde) 76 .u.

Scyedam | 2008 | | pagina 4