van Jacobus Mak die hij ter inzage kreeg van een nakomeling. Het hierna volgende verhaal bevat aanvullingen uit mijn familiegeschiedenis die ik met Jacobus Mak in verband bracht. De stadsplattegrond van 1869 laat zien dat er vanaf het Broersveld toegangen zijn gemaakt naar de lijnbaan die er honderd jaar eerder niet waren. Ze zijn nodig voor de aan- en afvoer van grondstoffen en het gereed produkt. Wellicht kunnen we bij één daarvan denken aan de overgeleverde volkse naam Het Gat van Mak. Ik hoop dat ooit gewaar te worden. Tot zover mijn inleidende opmerkingen. Toen kapitein Martinus van der Hidde (1828- 1874) in het jaar 1862 met de Schiedamse bark Loopuyt uit Indië terugkeerde, verliep de aankomst voor hem en voor de afhalers anders dan gehoopt. Het laatste deel van de reis ging via Hellevoetsluis en het Voomse Kanaal. Hier vernam hij dat zijn vrouw in januari van dat jaar in de kraam gebleven was. Het kind, Petronella Johanna, overleed in mei. Het halfweesje kreeg naar toenmalig gebruik een zwarte strik om de enkel en werd daarmee ook begraven. Op de heen- en terugreis was er een Duitse jongeling, Arthur Neuendorff (1844-1862) genaamd, als passagier aan boord van de Loopuyt geweest om op zee van een ziekte te herstellen. Zeelucht maakt gezond. Maar deze jongen, van wie helaas - behalve zijn foto - weinig bekend is, was niettemin en ondanks de goede verzorging, nabij de evenaar gestorven. Wisten we maar meer over zijn achtergrond. Het was de taak van de gezagvoerder, 34 jaar oud, de wachtende ouders over het gebeurde in te lichten. En daar stonden die drie mensen dan, met niemand om tegen zich aan te drukken, verzonken in hun eigen gedachten. Kapitein Van der Hidde wist dat hij met zijn schip binnen enkele maanden opnieuw naar de Oost zou afvaren, zodat hij op korte termijn iets te regelen had. Tijdens een soort scheepsraad met zijn drie kinderen Plattegrond van Schiedam van 1869 met duidelijk zichtbaar de lijnbaan in het Lant van Belofte. De huizenrij aan de westzijde van het Broersveld is nu onderbroken. Rechts: portret van de Duitse passagier A rthur Neuendorff, die aan boord van de 'Loopuyt' in 1862 zou overlijden. Afbeelding uit de verzameling van W.A. van der Hidde.

Scyedam | 2008 | | pagina 5