de meisjesnaam Magdalena leefde en leeft voort; hetzij of volledig of in de afgeleide vormen Lena, Lenie, Magda of Mag. Overigens werd in de 19de eeuw te Schiedam de naam Magdalena al ingekort tot Mas of Masje. Een variant die zich niet heeft gehandhaafd. Het verhaal gaat dat Jacobus Mak (1890-1980) op zekere dag een schip onder zeil langs zag varen waarvan hij wist dat het onlangs door zijn firma van nieuwe zeilen was voorzien. Hij zag ogenblikkelijk dat het doek niet goed viel, verkeerd bolde. Er zaten plooien in die er niet in hoorden. Hij vroeg de schipper of hij het werkstuk even aan wal mocht hebben. Snel werden alle banen losgetornd en het zeil opnieuw in elkaar gezet. En nu wel goed. Elk zeil was zijn visitekaartje. Toen ik in de jaren zestig van de vorige eeuw nog op een Getekend portret van Jacobus Gerritsz. Mak (1786-1868). Een Schiedamse wert werkzaam van twee originelen in bezit van Arthur R. Mak. (verz. W.A. van was, had het zeeschip dat ik derHidde) in dok had persenningen, sloepskieden en luchtkoker-afdekkingen .op de reis-reparatielijst staan. De zeilmaker-onderleveran-cier woonde niet ver van de werf en stelde zich voor als Mak. Het was een man die wat zijn ogen zagen met zijn handen maken kon. Wij zeiden 'meneer' en 'u' tegen elkaar, maar - en dat wisten we toen niet - we waren in feite neven, nou ja achterneven. Nog beter gezegd: verwanten met een gemeenschappelijke voorouder. Het werd na uitwisseling van de familieachtergronden vanzelfsprekend minder formeel. Mijn eerdere nieuwsbrieven over mijn voorgeslacht, bestemd voor de familiekring, handelden over personen met de familienaam Van der Hidde, maar we mogen de vrouwelijke voorouders vanzelfsprekend nooit over het hoofd zien. Vandaar deze uiteenzetting over de banden met het geslacht Mak. 81 Gegevens en afbeeldingen o.a. uit: de Verzameling Van der Hidde, Gemeente Archief Schiedam, Schiedamse Miniaturen IV, Schiedamse Gemeenschap febr. 1968, enkele dagbladartikelen, Bulletin Stedelijk Museum Schiedam mei-juni 2000, p. 11Scyedam mei 2007 en van Arthur R. Mak en Catrinus Mak. Zie voor een uitgebreid artikel over de zeilmakerij van Mak ook: Scyedam, jaargang 24 nummer 5 van de hand van Herman Noordegraaf.

Scyedam | 2008 | | pagina 9