Interieur van het pand Nieuwe Haven 103 van Distilleerderij P. Hoppe in de jaren '50. (Foto: Maltha Fotografie B. V. Rotterdam, Zoetmulder, Steef. Nederlands Fotomuseum Rotterdam). del in te zetten. Hij was één van de vijf meest gezochte verzetsmensen in Schiedam". Na de oorlog kwam het bedrijf in een stroomversnelling terecht. De meesterknecht was van cruciaal belang, vanwege het stookproces en het bereiden van de jenever. Ali van Wensveen-Troost: "De assistent mocht weieens kolen opgooien, maar vader bepaalde de sterkte en voegde de ingrediënten toe. Hij was de kwaliteitsbeheerder. Vader had zo 'n enorme kennis, hij kon blind proeven welke spiritus (soort en merk, alcohol of moutwijn) de basis vormde en welke ingre diënten gebruikt waren. Hierdoor wist hij de merken te onderscheiden." In de jaren '50 werkten er gemiddeld tien personen bij Hoppe: de meesterknecht, een as sistent, een kuiper, de chauffeurs en een aantal losse werknemers. Zoon Frank deed er jaren lang vakantiewerk. Hij mocht dan vullen, capsuleren, bladgoud knippen voor de bruidstranen en een enkele keer zelf likeur stoken. Het wende snel, maar de eerste dagen was ik tegen de middag al tipsy van de lucht. Zwaar was het werk niet. Bij het rollen van een fust moest je weten hoe je de energie van het vat zelf gebruikte. Andere handigheidjes leerde ik daar ook, zoals het inslaan van de bondels in een fust. Die moet je met de nerf haaks op die van het fust zetten, om lekken te voorkomen, en er een bondellapje tussen steken.". Bijna alles was handwerk. De flessen vullen, het kurken, het capsuleren en de etiketten op plakken. Dat laatste deed dochter Ali als kleuter al. Dan kwam vader thuis met een doos vol miniatuurflesjes, of ik een middagje wilde plakken. Dat kon ik beter met mijn kleine vingers dan die grote kerels. Zat ik weer een hele woensdagmiddag te plakken voor de zaak.". De eerste machine in het bedrijf was de spoelmachine in 1955. Tappen bleef handwerk, met een houder voor zes flessen: drie liepen vol, terwijl de drie andere vervangen konden worden. Frank Troost: "De distilleerderijbedrijven waren zo conservatief. Toen vader bij Dirkzwager 135

Scyedam | 2008 | | pagina 27