Beschrijving van het tabernakel Het basement of de sokkel van het tabernakel is opgebouwd uit een achthoekige grenen behuizing. Deze behuizing is bedekt met zwart Belgisch marmer waarin geprofileerde kasten zijn uitgehouwen. Deze marmeren plaatjes zijn versierd met gebronsd houtsnijwerk dat lijkt op een feston (een embleemachtige versiering). De sokkel dient tevens als draagvlak en draaias voor het draaitabemakel dat hierop rust. Het draaigedeelte bestaat uit een eenvoudig ijzeren verdiept centerpunt waarin een ijzeren pen aan de onderkant van het draaitabemakel kan draaien. De behuizing van het draaitabemakel is opgebouwd uit grenen delen, aan de binnenzijde vastgezet met in de hoeken vallende klampen. De buitenzijde is bedekt met marmeren platen (Crème de Valencia), vastgezet met ijzeren draadeind en messing vierkante moeren. Het binnengedeelte is opgebouwd uit grenen balkkoppen en grenenhout. Het tabernakel bestaat uit drie nissen. Twee nissen zijn bekleed met rood en paars velours en afgezet met gouddraad; de andere nis herbergt een beeltenis van de Emmaüsgangers. Bovenop het tabernakel zit een ijzeren as, die draait in een ijzeren bus die binnenin, aan de bovenkant van de behuizing zit. Het tabernakel is gemarmerd aan de buitenzijde. Het tabernakel heeft twee sloten waarmee het draaien geblokkeerd kan worden. De kap van het tabernakel heeft eveneens een behuizing van grenen. Verder is de kap bedekt met marmer (o.m. Crème de Valencia, Portor en Carrara Bianco). De kap draagt op de behuizing eronder. Stevigheid wordt verkregen door een dubbele bodem, die verstevigd is met balken. De aangebrachte hijsogen op de bovenzijde van de behuizing dienen tevens als passing. Aan de onderkant van de kap zitten twee uitsparingen waarin de ogen kunnen vallen. Op de kap staan acht luchtbogen gemaakt van Crème de Valencia. Zij steunen op een houten sokkel en zijn verder verbonden met messingdraad, gips en spijkers. Op de houten sokkel rust een marmeren sokkel die het kruis met daaraan het kruisbeeld draagt. Het kruisbeeld is gemaakt van ivoor en te dateren als 113 November 2006: rond het tabernakel wordt een werksteiger gebouwd, die nodig is om overal goed bij te kunnen, een restauratieplan te maken en maten te kunnen nemen.

Scyedam | 2008 | | pagina 5