gheloeve gheabnegeert ende versaickt te hebben ende hem selven overgegeven te hebben den duyvel, viandt van den menschen, mit hem boelerende ende dienende om diver- sche persoenen te betoeveren, hinderlick ende schade- lick te wezen an lijff ende goedt.,9) In de beschuldiging wordt niet gesproken over het bijwonen van een samenscholing van hek sen of een heksensabbat. Uit de tekst van De Heksenhamer blijkt dat Institoris wel op de hoogte is van deze heksenpraktijken.20' Waarschijnlijk is Marye hierover onder vraagd, want zij wordt uiteindelijk samen met twee andere vrouwen terechtgesteld. Vermoedelijk heeft Marye onder dwang de namen van Griete Dircken en Trijn Jansdr. (Jansdochter, red.) als mogelijke toveressen prijsgegeven. Deze aanpak is waarschijnlijk ook in 1585 toegepast. In dat jaar worden maar liefst vijf Schiedamse vrouwen tegelijk opgepakt en berecht. Vonnis In De Heksenhamer geeft Institoris aan dat ook de wereldlijke macht de plicht heeft de hek- sen-ketters te arresteren en te veroordelen. Wanneer hij bekent en onboetvaardig is, moet hij aan de wereldlijke macht worden overgedragen om ter dood te worden gebracht of om levenslang te worden opgesloten,".21) In Schiedam spreekt de wereldlijke macht het vonnis uit, net zoals bij de inquisitie. Daarom kleeft er geen bloed aan de handen van de kerkelijke macht. Vanaf nu worden heksen van zulke grove misdaden tegen de mensheid beschuldigd, dat de doodstraf onvermijdelijk is. Vier weken nadat Marye is opgepakt, op 15 oktober 1556, vellen de .schepenen in 't lange ghehoirt hebbende den eyssch vanden baillui.hun oordeel. De uitspraak luidt: .verclaeren bij haerl. vonnisse dat de voirss. ghevangen hier jegenwoir- dich staende ende elck van heurl. overmits deese heuren misdaden verbeurt hebben heure lijven ende goeden ende alsulcks condemneeren gebrocht te worden voir stadhuys ende een ygelick gebonden te worden op een leere ende alsoe gheworpen in barnenden vuer tot datter die doet nae volcht, tot dat haer lichaem tot pulver toe verbrandt is.'\22> Bij het voltrekken van dit vonnis volgen de rechters nauwkeurig de aanbevelingen in De Heksenhamer. Nadat vermeende heksen zijn opgepakt mogen hun voeten niet meer de vloer 158 Hiernaast: Baardmankruikje van geglazuurd aardewerk uit de 16e eeuw. De naam van dit type kruikje is afgeleid van het aan de voor zijde van de kruik in reliëf uitgevoerde mannenhoofd met baard. 19) Archief Gerechten van Schiedam, inv.nr. 35, nr. 727. 20) Institoris, blz. 135, 141. 21) Idem, blz. 362. 22) GAS, Archief Gerechten van Schiedaminv.nr. 35, nr. 727.

Scyedam | 2008 | | pagina 14