DE EMMABANK IN HET JULIANANAPARK Rob Dijkstra Carl van Woerkom Het eerste begin: Oprichting comité Koningin Emmabank Op 30 april 1934, op de verjaardag van Prinses Juliana, vindt in het nieuwe Passage Theater van Schiedam de oprichtingsvergadering plaats van de "Stichting Koningin Emmabank". Tijdens de gehouden herdenkingsvergadering van de beide Oranjeverenigingen in Schiedam, is door burgemeester H. Stulemeijer de oproep gedaan tot oprichting van een comité, dat zich bezig moest gaan houden met een blijvend monument in de stad, in de vorm van een bank en het verzamelen van de financiële middelen daarvoor. De beide Oranjeverenigingen ('Oran jevereniging' en 'De Princevlag') geven aan die oproep gehoor. Ze stellen zich ten doel een comité voor het stichten van een monument dat een permanent aandenken moet worden aan wijlen Hare Majesteit Koningin Emma, die op 20 maart 1934 was overleden. Het comité had zich voorgesteld dit aandenken in de vorm van een monumentale bank aan het gemeen tebestuur van Schiedam aan te bieden, met het verzoek om deze bank te plaatsen in of in de nabijheid van het Julianapark. Prijsvraag voor het ontwerp De eerste actie van het Comité Koningin Emmabank was het opstellen van een prijsvraag in juni 1934, met als doel het maken van een ontwerp voor deze monumentale bank. Met deze prijsvraag werd een uitnodiging aan de architecten uit de omgeving van Schiedam gedaan om een ontwerp te vervaardigen voor een monumentale herinneringsbank voor wijlen H.M. Ko ningin Emma. Voor de plaats van de monumentale bank werd gedacht aan het Julianapark, ter 161 De Emmabank in het Julianapark. november 2008 (Foto: Wim Schelberg)

Scyedam | 2008 | | pagina 17