Vaas van de Schiedamse kunstenaar Albert Verkade met op de achtergrond de Emmabank. De vaas werd op 14 september 2008 onthuld door Diana Wind, directeur van het Stedelijk Museum Schiedam, in het bijzijn van wethouder Menno Siljée. (Foto: Wim Schelberg, november 2008) Burgemeester Knappertlaan. Deze locatie zou voor iedere Schiedammer een meer centrale plek zijn om een nieuw herinneringsmonument aan de stad toe te voegen. In een speciaal uit geschreven vergadering in het stadhuis is uiteindelijk door de burgemeester van Schiedam en het bankcomité gekozen voor de locatie in het Julianapark, ter hoogte van het voetpad in het park langs de Penninglaan. Hiermee was de definitieve locatie van de Koningin Emmabank een feit. Geldinzameling voor de Koningin Emmabank Op zaterdag 22 september 1934 werd er in Schiedam een grote geldinzamelingsoptocht in de stad georganiseerd door de Commissie tot Stichting der Koningin Emmabank\ De helft van het benodigde geld was nog niet bijeen; er ontbrak nog ongeveer duizend gulden. De parade door de stad was dus een bittere noodzaak. De tocht, met een praalwagen, paraderende dames met vlaggen en muziekkorpsen, werd gehouden van 's middags twee uur tot 's avonds on geveer tien uur. De optocht werd begeleid door een groot aantal collectanten, die zowel geld inzamelden langs de huizen als bij de mensen langs de route. De optocht werd op circa 25 plaatsen in de stad gestopt om te musiceren en de collectanten de tijd te geven huis aan huis geld te verzamelen. De opbrengst van deze grootse straatcollecte beschaamde de verwach ting van het organiserende bankcomité zeer: de totale opbrengst bedroeg slechts Hfl. 28,08. Het comité, dat ook voor deze collecte zeer veel moeite had gedaan en de organisatie tevo ren met grote nauwkeurigheid had verzorgd, had gehoopt het gehele ontbrekende bedrag van circa duizend gulden op deze middag en avond in te kunnen zamelen. De teleurstelling 163

Scyedam | 2008 | | pagina 19