keer wordt proces-verbaal opgemaakt voor voetballen op de openbare weg; 104 keer wordt gewaarschuwd en 37 ballen worden in beslag genomen. 54 Keer wordt een waarschuwing uitgedeeld aan minderjarigen die de een of andere baldadigheid op de openbare weg plegen. Het aantal pyromanen heeft zich uitgebreid naar 4. Zes leerplichtigen worden op straat aan getroffen en naar school gebracht en 33 minderjarigen krijgen strafwerk te maken. Eén min derjarige werd aangehouden vanwege de diefstal van snoepgoed uit een winkel. De jongen werd naar het bureau gebracht, terwijl verder onderzoek werd verricht door de Kinderpolitie. De aandacht van het college van B&W richt zich met name op de leegstaande school aan de Lekstraat daar de jeugd hierin huishoudtzo blijkt uit de notulen van de collegever gadering van 29 juni 1948. Ook op het Oude Kerkhof is nog steeds sprake van overlast door hangjongeren. Daar vraagt het college om extra toezicht. Voor augustus wordt geen rapport aangetroffen, maar in september is er opnieuw een beschrij ving van de wapenfeiten van de Tuchtbrigade (zie de afbeelding op de pagina hiernaast). Dan wordt één minderjarige naar het bureau gebracht vanwege het plegen van baldadigheid in een plantsoen. Acht minderjarigen houden zich in plantsoenen op of ze plegen er baldadigheid. Dat heeft een waarschuwing tot gevolg. Hetzelfde geldt voor zestien jongeren vanwege voet ballen op de openbare weg. Zes voetballen werden in beslag genomen. Voor baldadigheid op de openbare weg wordt 22 keer een waarschuwing uitgedeeld. Maar 2 jongeren werden betrapt op brandje stichten en 31 minderjarigen kregen strafwerk te maken. Op 15 september 1948 wordt dan de sterkte van de Tuchtbrigade van zes op twee man teruggebracht. In november 1948 kregen 4 minderjarigen die zich ophielden in plantsoenen, of daar balda digheid pleegden, een waarschuwing. 39 Minderjarigen kregen een waarschuwing omdat je op de openbare weg voetbalden; 9 ballen werden in beslag genomen. Zeven keer werd een waarschuwing uitgedeeld omdat jongeren zich op de openbare weg baldadig gedroegen en twee keer werden jongeren betrapt bij het stichten van een brandje op de openbare weg. Vijf minderjarigen kregen strafwerk. Toch blijven de jongeren voor veel problemen zorgen, zo blijkt uit een schrijven van de Stichting Natuurbescherming Schiedam van 8 november 1948. Een natuurwachter die aan het Edisonplein woont, klaagt over de kinderspeelplaats daar. Niettegenstaande het feit, dat balspelen daar verboden is, spelen er geregeld grote groepen van jongens in de leeftijd tot 16 jaar voetbal en nog al met een grote balzij beschadigen daardoor niet alleen de daar aanwezige beplanting, maar zelfs is het voorgekomen dat er vensterruiten van de aan bedoeld plein gelegen woonhuizen verbrijzeld werden". Dat kan natuurlijk niet de bedoeling zijn. Bovendien zijn ter plaatse al vier borden geplaatst, zodat het de jongeren duidelijk kenbaar is gemaakt dat van voetballen geen sprake kan zijn. Het is ook beslist niet zo dat de natuurwachters zich direct maar tot het college richten. Eerst hebben zij ook in overleg met de politie zelf geprobeerd om aan het gevoetbal - een zeer onge wenste toestand.- een einde te maken. Dat gebeurde, zo stelt het schrijven ..op tactische wijze...". Maar alle inspanningen mogen niet baten: "...het is zelfs zo, dat de kwajongens onze medewerker lastig vallen en uitjouwen als hij zich ter plaatse vertoont". Overigens moet de politie ook de hand in eigen boezem steken. Want maar al te vaak komt het voor dat agenten jongeren juist naar het Edisonplein verwijzen om te voetballen - daar hebben ze immers de ruimte. Hoe dan ook: het college verzoekt de hoofdcommissaris van politie aan de zaak een eind te maken. Dus gaat de politie op onderzoek uit. Op 20 november 1948 wordt aan het college 172

Scyedam | 2008 | | pagina 28