EXPOSITIE "DE KELDERFLES" IN MUSEUM OUD-OVERSCHIE Robert van Ee John van den Berg "De kelderfles Op zaterdag 27 september 2008 om 16.00 uur werd de ex positie "De Kelderfles" in het Museum Oud-Overschie ge opend. Deze tentoonstelling belicht een uniek stukje vader landse geschiedenis rond het bewaren en het transport van jenevers in de bekende hoekige kelderfles. Door succesvolle export en bijzondere vormgeving worden kelderflessen over de gehele wereld aangetroffen en zijn ze een verza melobject geworden. Oorspronkelijk werd de vaderlandse jenever vanaf de distilleerderij naar de afnemer vooral in vaten en aardewerk kruiken vervoerd. In de 19de eeuw wordt in toenemende mate gebruik gemaakt van de kelder fles, een vierkante fles die oorspronkelijk nog met de mond werd geblazen. Later werd deze op industriële wijze ver vaardigd. Deze flessen worden nu nog vaak terug gevon den in de landen waarop de Nederlandse jeneverindustrie zich richtte, o.a. Midden Afrika en het huidige Indonesië. De tentoonstelling wil een overzicht bieden van de diverse vormen en varianten van de kelderfles. Bijzonder is, dat jeneverflessen in aanzienlijke hoeveelheden in vele landen terug werden ge vonden. Want vanaf de 17de eeuw werden ze voor de export gemaakt, afgevuld en over de ge hele wereld verscheept. Het is vooral deze enorme export die zo in het oog springt en die zo'n grote vlucht heeft genomen. Gelegen op een in meerdere opzichten strategisch punt, (aan de Maas en dicht bij de zee), groeide Schiedam uit tot een belangrijk centrum van productie en lo gistiek. Schiedam kon de leidende rol van Weesp overnemen vanwege de goedkope arbeidskrachten maar ook wegens vele leegstaande loodsen als gevolg van de teruglopen vis(haring)vangst. Omstreeks 1650 telde Schiedam 12 distilleerderijen, in 1775 waren het er al 120 en aan het eind van de 19de eeuw was het aantal opgelo pen tot meer dan 400 en velen zijn er rijk van geworden. Overal in de wereld leerde men naast medicinale drank, jenever ook kennen als een smaakvolle alcoholische Drie kelderflessen die werden gevonden in Opobo versnapering. Het gezegde "Schnapps uit in de ^'gerdelta, in de buur, van Port Harcour,. Ze 0 i_ 1-, werden in de jaren tachtig van de vorige eeuw onder Schiedam werd een kwaliteitsmerk en 6 een plamboom aangetroffen en meegenomen naar Schiedam gold als goede jenever. Nederland. (Foto: Rober, van Ee) 178 Ovcndrine Dorpsstraat 136-13Ï 3043 CA Rotterdam Oersclm Tentoonstelling Een uniek stukje vaderlandse industriële geschiedenis meteen succesvol export-verleden. 27 september 2008 t/tn 11 januari 2009

Scyedam | 2008 | | pagina 34