'betoveren' en 'toverij'. Omdat de termen 'heks' en 'heksenprocessen' zo in ons taalgebruik zijn in geburgerd, worden deze woorden toch regelmatig in dit artikel gebruikt. Religieuze strijd In Schiedam wordt de periode 1400-1600 gedo mineerd door religieuze onrust. De oorzaak hier van heeft drie eeuwen daarvoor plaatsgevonden. Sinds de twaalfde eeuw is de rooms-katholieke kerk verwikkeld in een verbe ten strijd tegen ketters. Dit zijn mensen die van de rooms-katholieke leer afwijken in opvattingen en/of daden. De kerkelijke rechtbank, de inquisitie, zoekt de af vallige gelovigen op en berecht hen. De orde van de dominicanen is vanaf de dertiende eeuw belast met deze taak. In deze tijd staat de kerk bovendien toe dat de gevangenen worden gemarteld. De wereldlijke macht voltrekt de doodstraffen die door de kerkelijke macht zijn uitgesproken. In 1556 maken de inwoners van Schiedam kennis met het eerste grote heksenproces. Omdat nu heksen gelijk worden gesteld aan ketters, geldt voor hen dezelfde straf. Het vernietigende vuur van de brandstapel roeit ook het kwaad van deze zondaars volledig uit. Maar er is meer aan de hand. Aan het begin van de vijftiende eeuw is ook de rooms-katho lieke kerk verdeeld in twee partijen. De geletterden zijn aanhangers van het dogma, de door de kerk bevestigde, geopenbaarde waarheid. Het volk ziet juist meer in de persoonlijke ge loofsbeleving. De gebeurtenissen rond Liduina illustreren deze tweedeling. Terwijl zij ziek op bed ligt stroomt het volk naar haar woning. Onder de bezoekers zijn devote gelovigen en nieuwsgie- 150 Meester Servaes Pietersz. Fabri van den Hoogewerff is een rijke inwo ner van Schiedam. Hij leeft rond het midden van de zestiende eeuw en kan als priester geen openbare functies bekleden. Wel is Fabri werk zaam als haringreder. Hij is bovendien de stichter van het Oude Man nenhuis. Het portret dateert uit 1552. Het is een topstuk in de collectie van het Stedelijk Museum Schiedam. De maker van het portret is niet bekend.

Scyedam | 2008 | | pagina 6