terde baksteen dat de indruk moet wekken van natuursteen). De gevel heeft vermoedelijk rond 1900 zijn huidige uiterlijk gekregen. Hierbij zal de huidige cementlaag in een latere periode zijn aangebracht, want op een foto uit het midden van de 20ste eeuw lijkt de gevel wit gepleisterd te zijn. De eerder genoemde uitbreiding van het woongedeelte aan de bedrijfszijde heeft aan het eind van de 19de eeuw plaats gevonden. Het grote venster in de westgevel wijst op deze periode, de stijlen en dorpels van het kozijn zijn met toognagels verbonden en het venster bestaat uit schuiframen voorzien van glas-in-lood. Circa een meter links van het grote venster bevindt zich een voordeur van één van de voormalige woningen. Op de foto uit het midden van de 20ste eeuw is op deze plaats ook al een deur aanwezig, maar niet in de vorm van een voordeur. Vermoedelijk is de deur pas als voordeur gaan functioneren toen het woongedeelte in twee woningen is opgedeeld. Het zich uitbreidende woongedeelte is met name in deze gevel goed af te lezen. Hierbij vonden de eerste uitbreidingen aan het einde van de 19de eeuw plaats en de laatste uitbreidingen in de tweede helft van de 20ste eeuw. Het raam ter linker zijde van de voordeur verwijst naar deze laatst genoemde periode. Het bedrijfsgedeelte van de zuidgevel kenmerkte zich voorheen door vijf grote betonnen zesruits stalvensters daterend uit de tweede helft van de 20s,e eeuw en een groot gat waar achter een schuifdeur geplaatst was. De dakopbouw met hooiluik, veel toegepast in de 19de 12 De oostgevel van de boerderij is aan de weg gelegen. De cementafwerkingslaag is vermoedelijk in de tweede helft van de 20s" eeuw aangebracht. Hiervoor was de gevel voorzien van een witte pleister laag. Opvallend is dat de imitatievoegen naar buiten steken in plaats van naar binnen. De voordeur is nog aanwezig in de gevel, maar deze is niet meer in gebruik. De keldervensters zijn zowel aan de binnen- als aan de buitenzijde voorzien van een luik. (Foto: Vera van der Vlerk, november 2006) Scyedam jrg. 35 no. 1

Scyedam | 2009 | | pagina 12