FABRIEK VAN STALEN MEUBELEN GEBROEDERS DE WIT N.V. Dirk-Jan List Het Stedelijk Museum Schiedam organiseert van 6 september tot en met 29 november 2009 een tentoonstelling over het bijzondere Schiedamse bedrijf Fabriek van Stalen Meubelen gebroeders De Wit n.v. In deze tentoonstelling worden de producten, de eigenaren en de bedrijfsgeschiedenis van De Wit onder de aandacht gebracht. De broers Th.W. en M.Ch. de Wit startten dit bedrijf kort na de Tweede Wereldoorlog. Toon (1909-1991) is hierbij verant woordelijk voor het ontwerp en Martien (1912-1985) voor de techniek. Aanvankelijk is de zaak gesitueerd aan de Hoofdstraat; in 1955 verhuist het bedrijf naar een groter onderkomen aan de Nieuwe Haven. De naam 'gebroeders De Wit' klinkt bij veel Schiedammers en verzamelaars van meubilair bekend in de oren. Maar buiten de stad raakt het bedrijf volledig onterecht in vergetelheid. Want de meubels van Toon en Martien zijn hun tijd ver vooruit. Deze oude stalen bureau stoelen voldoen aan eisen die nu pas 'de norm' zijn. Dit kan omdat beide broers het perfecte zitcomfort nastreven. In hun Schiedamse fabriek verwerken zij metalen buizen die enkele millimeters dikker zijn dan de buizen van de concurrent. Hierdoor veren de stoelen van De Wit beter en zitten zij prettiger. Bovendien proberen Toon en Martien meer kleur toe te passen dan hun collega's. Maar de klanten zijn hier niet in geïnteresseerd. De doorsnee bureau-interieurs blijven saai van kleur. 20 Bedrijfsuitje naar Schiphol, omstreeks 1955. De twee heren voor de propeller zijn Martien (links) en Toon (rechts). (Foto uit collectie Stedelijk Museum Schiedam) Scyedam jrg. 35 no. 1

Scyedam | 2009 | | pagina 20