De stoel is bepalend voor het assortiment van De Wit. De fabriek fabriceert fauteuils, ta felfauteuils, bureaustoelen, typestoelen, atelier- of werkstoelen, verende stoelen, pootstoelen en taboeretten. Daarnaast zijn enkele kleine tafeltjes, conferentietafels, kantoortafels, scha keltafels en een hangende en een staande kapstok verkrijgbaar. Dit meubilair heeft een ty pische kantoorfunctie. Tegenwoordig is dit anders. Het is nu heel trendy om je woning in te richten met stalen buismeubelen. Toon de Wit begon zijn carrière als ontwerper bij de firma Gispen. Maar het werken voor een baas gaf hem geen voldoening. Het was een zeer logische stap om na de oorlog met zijn broer een eigen bedrijf te beginnen. De Fabriek van Stalen Meubelen gebroeders De Wit n.v. groeit uit tot een bloeiend bedrijf. Het Nationaal Inkoopbureau, verantwoordelijk voor de inrichting van de Nederlandse belastingkantoren, is een van de grote klanten. In 1975 gaan de broers met pensioen en sluit de fabriek haar deuren. Lokale kritiek op stalen buismeubels Het avant-gardistische stalen buismeubilair van voor de tweede wereldoorlog wordt na 1945 gemeengoed. Beurzen, modelwoningen en vooruitstrevende woontijdschriften als Goed Wo nen' (orgaan van Stichting Goed Wonen) en 'De Vrouw en haar Huis' beïnvloeden de smaak van het publiek. Het moderne interieur wordt ingericht met strakke stalen meubels. Het kleu rige, metalen boekenrekje van Tornado vindt zelfs zijn weg naar het traditionele interieur. Natuurlijk zijn er ook felle tegenstanders van het buismeubilair. Het Schiedamse bedrijf N. V. Industrieel Meubelbedrijf "Schiedam" aan de Noordvest 117 bindt de strijd aan tegen de fabrikanten van het stalen buismeubel. In een ongedateerde, geïllustreerde catalogus steekt het bedrijf - onder het motto 'Wonen in een prettige sfeer!' - zijn mening niet onder stoelen of banken: Men beweert echter, dat de tijd van het klassieke genre voorbij is en het z.g. "eigen tijdse" meubel de toekomst heeft. Er werd aan het grote publiek voorlichting gegeven en daarbij werd het afschuwelijkste Old Finished wat maar denkbaar was aan de kaak ge- N.v. INDUSTRIEEL MEUBELBEDRIJF ..SCHIEDAM' NOORDVEST 117 - SCHIEDAM Ongedateerdegeïl lustreerde catalogus van N. V. Industrieel Meubelbedrijf "Schie dam" aan de Noord- vest 117. Dat bedrijf was fel gekant tegen de activiteiten en de bedrijfsfilosofie van De Wit en stak die mening niet onder de spreekwoordelijke stoelen of banken. (Afbeelding: col lectie Stedelijk Mu seum Schiedam) Scyedam jrg. 35 no. 1 21

Scyedam | 2009 | | pagina 21